Darmowa Dostawa

Qilin: Chiński Jednorożec

Qilin
Streszczenie

Powszechnie wiadomo, że jednorożce chodziły po wszystkich zakątkach ziemi, a wiele różnych kultur uznaje je w takiej czy innej formie. Ich kopyta wylądowały na kilku kontynentach, dlatego nie powinno Cię dziwić, że istnieje chiński jednorożec Qilin.

To słowo może brzmieć jak próba oszukania w Scrabble, ale Qilin to starożytna i niesamowita legenda z Chin. Jest to niezwykłe stworzenie posiadające wiele mocy i w niczym nie przypomina znanego wielu z nas europejskiego jednorożca, choć posiada pewne podobne cechy.

Jeśli interesujesz się chińską mitologią i historią, Qilin jest wspaniałą rzeczą do zbadania. Chiny są pełne żywych i niezwykłych stworzeń mitologicznych. Wiele z nich jest dobrze znanych, np. smoki i feniksy, ale Qilin jest piękny, interesujący i zasługuje na uwagę.

Jest to jedno z czterech szlachetnych zwierząt Azji Wschodniej; pozostałe trzy to feniks, smok i żółw. Jeśli kiedykolwiek będziesz miał okazję odwiedzić Chiny, być może będziesz miał szczęście zobaczyć jedną z nich w tym pięknym kraju.

Jak się wymawia Qilin ?

Na początku to słowo może być trudne do wymówienia dla tych, którzy nie znają języka chińskiego. W języku angielskim literę "Q" wymawiamy zazwyczaj jako twardy dźwięk "kwuh" lub jako "cue". Żadne z tych słów nie jest zbyt eleganckie, gdy występuje po nim "ilin". W Qilin jednak "Q" wymawia się jako "che", a jednym z najlepszych sposobów na zrozumienie, jak wymówić to słowo, jest podzielenie go na dwie części.

Co to jest Qilin ?

Według Wikipedii, Qilin to mityczne stworzenie, które reprezentuje cnoty Chin. Należy do starożytnej mitologii chińskiej i jest połączeniem słów "qi", męskiego i żeńskiego, "len". Warto zauważyć, że takie przedstawienie samca i samicy jest również charakterystyczne dla jednorożca europejskiego.

Uważa się, że Qilin pochodzi z 2697 r. p.n.e. i pojawił się w ogrodzie legendarnego Huangdi, Żółtego Cesarza Chin. Qiliny to jedne z najłagodniejszych stworzeń na Ziemi, nie krzywdzą ptaków ani zwierząt. To odróżnia je od wczesnych europejskich jednorożców, ponieważ wczesne europejskie jednorożce były uważane za niebezpieczne, potężne, ale jednocześnie cnotliwe i przede wszystkim łagodne stworzenia.

W wielu wizerunkach Qilin boi się chodzić po trawie z obawy, że zniszczy niewinne rośliny lub owady. Zamiast pozwalać kopytom dotykać ziemi, przywołuje chmury lub fontanny wody i unosi się na nich.

Qilin nie jest jednak bezbronny - potrafi wytwarzać ogień, a jeśli sprowokuje go potrzeba ochrony niewinnej istoty, podobnie jak czarny jednorożec, zaatakuje złoczyńców. Podobnie jak europejski jednorożec, potrafi rozróżnić niewinność u ludzi i pojawia się tylko u tych, którzy są wystarczająco czyści.

Jak wygląda Qilin ?

Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z tym tematem, Qilin jest dość dziwny i w niczym nie przypomina europejskiego jednorożca. Różni się nieco w swoich wizerunkach, ale zwykle jest przedstawiany jako stworzenie czworonożne. Pod pewnymi względami przypomina chińskiego smoka, ma piękne, wysadzane klejnotami ciało, a na końcach nóg końskie kopyta.

Oczywiście, w wielu opisach ma tylko jeden róg na środku czoła, co prawdopodobnie jest jednym z powodów, dla których w pierwszej kolejności łączy się go z europejskim jednorożcem. Często jednak przedstawiany jest z dwoma rogami, a czasem przypominają one poroże jelenia.

Qilin często ma głowę smoka, ciało tygrysa lub jelenia i ogon podobny do wołu. Wikipedia opisuje jednak ogon jako wężowaty. Wspomniano również, że wszystkie Qiliny mają indywidualne cechy, takie jak pióra, karpiowate wąsiska, lśniące łuski i płonące grzywy.

Choć europejskie jednorożce zawsze będą miały specjalne miejsce w naszych sercach, indywidualność Qilin i jego mieszanka różnych zwierząt jest tak twórcza i pomysłowa, że nie sposób jej nie pokochać. Wygląda jak mozaika niesamowitej kreatywności i inspiracji, i wydaje się, że reprezentuje tak wiele różnych istot w swoim własnym wnętrzu.

Poszukiwanie Qilin na zdjęciach w Google pokazuje, jak różnorodne, kolorowe i niepowtarzalne są Qiliny.

Moce Qilina

 

A więc ważne pytanie: czym właściwie zajmuje się Qilin ? Moce, które według Chińczyków posiadał Qilin, są być może najważniejszym powodem, dla którego kojarzony jest on z europejskim jednorożcem. Wspomnieliśmy już o łagodnym usposobieniu Qilin, ale Qilin posiada wiele mocy i odgrywa ważną rolę we wszystkich mitologiach i opowieściach.

Britannica podaje, że Qiliny były często związane z narodzinami wielkich przywódców lub ważnych ludzi, takich jak mędrzec Konfucjusz w VI wieku p.n.e. Przepowiedział to Qilin, który ukazał się przyszłej matce i wypluł jadeitową tabliczkę, która przepowiadała jego narodziny. Mówi się też, że Qilin przepowiedział śmierć tego samego mędrca, gdy został on ranny przez woźnicę.

Qiliny pojawiają się tylko tym, którzy mają czystą duszę i są przeznaczeni do wielkości, a ich pojawienie się było znakiem szczęścia i przychylności. Wielu sądziło, że pojawią się one dopiero pod rządami wielkiego władcy. Kojarzą się one z dobrymi ludźmi, podobnie jak europejskie jednorożce, które pozwalały zbliżyć się do siebie tylko dziewicom lub - w niektórych opowieściach - osobom o dobrym charakterze.

 

Wikipedia podaje, że Qilin posiadali również dar proroctwa, co wiąże się z ich umiejętnością przewidywania wielkich ludzi. Zobaczyć jednorożca, podobnie jak jednorożca europejskiego, to znak niezwykłej pomyślności, a często także nadchodzącej radości dla danego kraju lub osoby. Wydaje się, że w mitologii chińskiej są one uważane za potężniejsze i bardziej niezwykłe niż w mitach europejskich, ale w obu przypadkach są niezwykle szczęśliwe i rzadko spotykane.

Qilin potrafią chodzić wśród bogów i schodzą na Ziemię tylko w określonych porach. Z tego powodu potrafią także umożliwić przejście między dwoma światami i często jako niemowlęta przenosiły z Nieba największych chińskich bohaterów. Wierzono również, że towarzyszą szlachetnym duszom w ich powrotach po zakończeniu życia. Może to być związane ze zdolnością jednorożca europejskiego do podróżowania z jednego świata do drugiego oraz z powszechnym przekonaniem, że pojawia się on w snach jako przewodnik - rzadko jednak w odniesieniu do życia pozagrobowego.

Oczywiście, znaczenie Qilin dla Chińczyków jest nie do przecenienia; są oni zwiastunami wielkości, mają moc przepowiadania przyszłości, przynoszą szczęście i pomyślność oraz kierują przejściem z życia do śmierci.

Żyrafa Qilin

 

Istnieje kilka różnych opowieści o podobieństwach między żyrafą a Qilinem. Jak podaje Ancient Origins, w XV wieku cesarzowi Ming - Yongle - udało się przywieźć z podróży do Afryki Wschodniej dwie żyrafy. Ogłosił, że są one związane z magią Qilinów i że ich obecność dowodzi jego wielkości jako przywódcy.

W innej wersji tej opowieści cesarz Yongle otrzymał żyrafę w prezencie od "Qilinów", ale przejrzał podstęp i ogłosił, że to nie byli Qilinowie.

Niezależnie od tego, jaka jest prawdziwa legenda, nie ulega wątpliwości, że żyrafa miała pewne zadowalające podobieństwa do Qilin, w tym to, że była łagodnym wegetarianinem, bardzo spokojnym i posiadała bardzo uderzające cechy. Niektóre dzieła sztuki Qilin są oczywiście inspirowane żyrafami, a w języku koreańskim i japońskim na określenie żyraf i Qilinów używa się tego samego słowa - odpowiednio "Girin" i "Kirin".

Pod pewnymi względami wydaje się, że prawie każde stworzenie na naszej planecie ma związek z jednorożcami, choć czasem jest to związek bardzo odległy. Czy kiedykolwiek kojarzyłeś żyrafę z czystymi, białymi, rogatymi końmi, które często widuje się na Zachodzie? Zanim dowiedziałem się o Qilinie, na pewno nie !

Taniec Qilin

 

Oprócz wszystkich innych wpływów, jakie Qilin wywarł na Chiny, był on również źródłem tańca dla Hakka, jednej z grup dialektów chińskich, jak podają AncientOrigins. Jest on podobny do tańca lwów, który być może lepiej znacie jako taniec lwów, ale różni się niektórymi ruchami. W miarę jak ludzie na całym świecie będą coraz bardziej interesować się narodem chińskim, jego tradycjami i kulturą, taniec ten może stać się bardziej znany.

Według ChinaTownology, taniec wymaga dwóch wykonawców dla każdego Qilin i wymaga dobrej koordynacji między nimi. Charakteryzuje się potężnymi ruchami głowy Qilin, która często jest dość ciężka, dlatego tancerze muszą posiadać odpowiednie umiejętności i doświadczenie.

 

Osoby zainteresowane obejrzeniem tańca Qilin mogą obejrzeć jego wykonanie powyżej, z towarzyszeniem wspaniałej tradycyjnej muzyki i pięknych kolorów, które wielu z nas kojarzą się z kulturą chińską. Jak widać, nie jest to łatwe zadanie! Dobrą rzeczą jest jednak to, że czasem nazywa się go tańcem jednorożca i chcielibyśmy, aby było go więcej na całym świecie !

Podsumowując, Qilins

Wygląda na to, że w kulturze chińskiej Qiliny reprezentują stworzenie jeszcze potężniejsze, piękniejsze i bardziej zadziwiające niż europejski jednorożec. Posiadają wiele tych samych cech, ale w skrajnych przypadkach - na przykład ich uprzejmość polega na tym, że nie niszczą nawet trawy. Wydaje się, że w chińskiej tradycji osiągnęły one niemal boski status, a ich symbolika ma ogromne znaczenie dla chińskiej historii i kultury.

Miejmy nadzieję, że więcej ludzi na całym świecie będzie poznawać i szanować Qilinów, ponieważ wszyscy staramy się być bardziej otwarci i świadomi kultur innych niż nasza własna. Qilin daje nam możliwość zobaczenia jednego z najbardziej ukochanych mitologicznych stworzeń zachodniego świata w innym świetle.

To budujące, że tak wiele kultur stworzyło legendy o tak potężnym, łagodnym i czystym stworzeniu. Mamy nadzieję, że Qiliny i jednorożce będą mogły nadal istnieć, szerząc pokój i radość oraz prowadząc nas w trudnych podróżach.

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Twój koszyk jest obecnie pusty.

Dlaczego nie spróbować jednego z tych produktów ?

Kontynuuj zakupy