Darmowa Dostawa

Dlaczego Jednorożec Ma Róg ?

Róg Jednorożca
Streszczenie

Skąd się wziął róg jednorożca ? Ujawniona tajemnica

Według legendy jednorożec istniał i może nadal zamieszkiwać ziemię. Zazwyczaj przedstawiany jako biały koń z pojedynczym rogiem na czole, to mitologiczne zwierzę ma bardzo szczególną historię. Według wielu kultur i religii przypisuje się mu wiele znaczeń i powstało wiele mitów. Jednym z najbardziej popularnych mitów jest pochodzenie rogów jednorożca.

Nawet dziś ludzie pytają, dlaczego jednorożec ma jeden róg na czole, a nie dwa? A może nawet, jak powstał ten róg i jakie jest jego przeznaczenie? Niektórzy wielbiciele jednorożca w średniowieczu poszli nawet dalej i podawali informacje o właściwościach tego rogu.

Dla tych z Was, którzy nie wiedzą, róg na czole jednorożca jest dość szczególny i dowiecie się o tym w dalszej części artykułu. Zanim jednak do tego dojdziemy, cofnijmy się w czasie i porozmawiajmy o jego początkach. Jako bonus, proponujemy Ci odkryć niektóre z najbardziej popularnych opowieści o zwierzęciu jednorożcu.

Jednorożec z rogiem

Róg jednorożca: pochodzenie i znaczenie

Mityczne zwierzęta były przedmiotem wielu badań na całym świecie. W przypadku jednorożca jedno z najcenniejszych badań dotyczyło pochodzenia jego rogu i pytania, dlaczego tylko jeden.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wiedzieć, że jednorożec jest morfologicznie podobny do zwykłego konia. Jedyną różnicą jest zakręcony róg! Chociaż można dodać skrzydła, aby stworzyć "jednorożca pegaza", główną cechą jednorożców jest ich wyjątkowy róg, który noszą.

Według starożytnej literatury, róg jednorożca jest wyjątkowy po prostu dlatego, że nie jest używany do obrony. To prawda, w przeciwieństwie do kozy lub innych zwierząt z dwoma rogami na głowie, róg jednorożca nie służy przede wszystkim do ochrony zwierzęcia. Ma on raczej chronić tych, którzy go otaczają.

Jeśli wierzyć europejskim kulturom XVI, XIII i XIX wieku, które od dawna wychwalały tę specyfikę jednorożców za jej moc ochrony i uzdrawiania, pojedynczy róg byłby w rzeczywistości wykonany z unikalnej substancji zwanej Alicorn.

Ponieważ Alicorn jest unikalny, można go uzyskać tylko z tego rogu. Dlatego też rogi jednorożca były niegdyś sprzedawane rodzinom królewskim i były warte znacznie więcej niż złoto (szacuje się, że są warte 11 razy więcej niż złoto). Wprawdzie później okazało się, że były to fałszywe rogi narwala, ale jednak do czegoś służyły.

Produkty Jednorożca

Do czego służy lub służył róg jednorożca ?

Jeśli róg jednorożca był tak ceniony i doceniany przez starożytne ludy, to nie dlatego, że był unikalny dla jednorożca. Było to spowodowane jego oczyszczającymi i leczniczymi właściwościami.

Dla tych, którzy nie są tego świadomi, zauważ również, że ten skręcony róg jest symbolem czystości w wielu wierzeniach, które istniały. Według starożytnych przekazów, tylko dziewicza dziewczyna mogła się do niego zbliżyć.

Chociaż istnieje wiele zalet tego unikalnego elementu białego konia, tylko 03 z nich zdołały wytrzymać ciężar krytyki i ugruntowały się do dnia dzisiejszego. Należą do nich,

01 - Oczyszczanie skażonej wody

Jednorożec przed jeziorem

Oczyszczająca moc rogu jednorożca pojawiła się po raz pierwszy w XIV wieku w relacji physiologusa. Według tej pracy, istnieje bardzo duże popularne jezioro, do którego zwierzęta przychodziły po wodę. Był tam jednak zły wąż, który wylewał swój trujący jad za każdym razem, gdy próbował napić się wody.

Ci ostatni zostali więc zmuszeni do zgromadzenia się wokół jeziora i oczekiwania na przybycie jednorożca. Kiedy jednorożec przybył, wystarczyło zanurzyć swój zakręcony róg w jeziorze, a woda stawała się niebieska i wolna od trucizny.

Chociaż ta historia jest jedną z najbardziej znanych, inne przekonanie o jednorożcu zostało podtrzymane przez ojca Johanna Van Hesse w 1389 roku, kiedy to "on" twierdzi, że widział jednorożca wyłaniającego się z wody, którą właśnie oczyszczał.

Dlatego też, czy to na obrazach, czy w filmach, czy nawet w kreskówkach, jednorożec jest zazwyczaj przedstawiany w pobliżu wody i młodych księżniczek.

02 - Leczenie chorób i usuwanie zaklęć

Czy znasz kamień bezoar? Jeśli nie, to powinieneś wiedzieć, że jest to jeden z najbardziej znanych kamieni ze względu na swoje właściwości lecznicze. Podobnie jak ten ostatni, róg jednorożca został wprowadzony do medycyny i przypisuje się mu liczne właściwości lecznicze.

Oprócz tego, że oczyszcza zanieczyszczoną wodę, może również leczyć różyczkę, niektóre gorączki, odrę, różne bóle... W średniowieczu i w niektórych regionach świata dzisiaj, mnisi używają go do usuwania zaklęć i łamania klątw.

W formie proszku, mówi się, że ma właściwości szybkiego leczenia zarówno fizycznych i emocjonalnych ran.

03 - Anty-trucizna dla rodzin szlacheckich

Róg jednorożca jest nie tylko związany z dziewiczą dziewczyną, ale jego reputacja rozciąga się na wszystkie rodziny królewskie i szlachtę. W tym kontekście był on używany jako środek przeciw truciźnie! Używano go do formowania stożków, w których podawano wino. Jeśli napój był zatruty, róg jednorożca systematycznie niszczył truciznę.

W średniowieczu był to najcenniejszy majątek władcy lub króla. Ze względu na jego rzadkość, tylko najpotężniejsi mieli go w swoim posiadaniu.

Róg jednorożca jako element dekoracji

Jednorożec przed jeziorem

Ostatnią popularną funkcją tego długiego, poskręcanego rogu było jego piękno, które czyniło z niego przedmiot dekoracyjny. Faktycznie, wiele muzeów zainstalowało go i nie pozwalało nikomu się do niego zbliżyć, chyba że za dużą sumę pieniędzy.

Tak jest na przykład w przypadku Muzeum Cluny, Pałacu Dożów czy Katedry Saint-Denis. Należy pamiętać, że są to tylko przykłady, można je obserwować w wielu muzeach na całym świecie. Dziś nadal tam jest i wychodzi tylko podczas wielkich uroczystości.

Według dawnych przekazów, papież Klemens VII podarował róg jednorożca na złotej kapliczce swojemu przyjacielowi, królowi Franciszkowi I. Stało się to z okazji ślubu obu panów. Miało to miejsce z okazji ślubu siostrzenicy tego ostatniego.

Jak wygląda róg jednorożca i jak go rozpoznać ?

W przeciwieństwie do obrazu, jaki chce nam wpoić kino, prawdziwy róg jednorożca nie jest podobny do rogu wołu, kozy czy nosorożca. W rzeczywistości jest on znacznie dłuższy i może przekraczać 3 metry długości.

Kolejną istotną różnicą jest to, że jest on skręcony (udaje, że owija się wokół siebie, albo wygląda jak dwa rogi jednorożca owinięte wokół siebie).

W tamtych czasach nie istniał jeszcze metr, co utrudnia dokładne oszacowanie wielkości rogu jednorożca. Jednak zgodnie z wynikami badań, róg jednorożca może mieć kilka metrów wysokości.

Krótka historia na zakończenie: o czym należy pamiętać

Kolorowy jednorożec

Zanim zaczniemy naszą małą opowieść o jednorożcu, powinniście wiedzieć, że to legendarne zwierzę pochodzi z Grecji. Chociaż jego pochodzenie jest kontrowersyjne, wiele ksiąg wymienia wyobraźnię Ctesiasa (greckiego pisarza) jako pierwszego, który wspomniał o istnieniu zwierzęcia o wyglądzie konia i z rogiem na czole.

Według tego pisarza, nadal możliwe jest znalezienie takich zwierząt na Ziemi. Idea ta została następnie podjęta przez wielu malarzy, którzy zmaterializowali ją w formie obrazu. Następnie kino stało się katalizatorem rozpowszechnienia wizerunku jednorożca na całym świecie.

Jeśli cofniemy się jeszcze dalej, sama nazwa "jednorożec" jest tylko nazwą, która przeszła wiele mutacji. Pierwotnie wszystko zaczęło się od jednorożca, Alicorne, aż do jego ostatecznej transformacji, jaką znamy dzisiaj. Należy również zauważyć, że nie są to zjawiska występujące z dnia na dzień.

Rzeczywiście, potrzeba było wielu cywilizacji, aby dokonać tak ważnych przemian.

Podsumowując, róg jednorożca nie jest przede wszystkim użyteczny dla zwierzęcia, ale raczej dla innych zwierząt wokół niego i dla ludzi. Do dziś można ją zobaczyć w wielu muzeach. Jednak kultura popularna nie wierzy w prawdziwość tych rogów! Na razie nie ma dowodów na to, że są to rzeczywiście rogi jednorożca, ale po co szukać dowodów ?

Kiedy jesteś fanem jednorożców, wierzysz w ich istnienie i zadowalasz się ich licznymi akcesoriami, aby być blisko nich. W przeciwnym razie nie ma potrzeby robić nic więcej.

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Twój koszyk jest obecnie pusty.

Dlaczego nie spróbować jednego z tych produktów ?

Kontynuuj zakupy