Darmowa Dostawa

Jednorożec Symbol Szkocji

Jednorożec Symbol Szkocji
Streszczenie

W mitologii celtyckiej jednorożec był symbolem czystości i niewinności, a także męskości i siły. Opowieści o rycerstwie związane z jednorożcem mogą tłumaczyć, dlaczego został on wybrany m.in. na narodowe zwierzę Szkocji.

Zwierzęta narodowe są reprezentacją ducha danego kraju. Ameryka ma orła, symbol wolności. Anglia ma lwa, ilustrację siły. A Włochy mają wilka, emblemat solidarności między państwami. Narodowe zwierzę Szkocji jest nieco inne: jest zarówno mityczne, jak i niesamowicie popularne: to oczywiście jednorożec! 😊

Jednorożce mogą kojarzyć Ci się z brokatowymi imprezami i plecakami jednorożca. Ale jednorożec istnieje od bardzo dawna i był kiedyś czczony bardziej niż jakiekolwiek inne zwierzę, zwłaszcza w historii Szkocji! Co więc jednorożce mają wspólnego ze Szkocją? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w tym artykule !

1) Jednorożec w historii Szkocji

Z reputacją Szkocji w miłości i jej długą historią mitów i legend, nie jest zaskoczeniem, że legendarne stworzenie, takie jak jednorożec, jest narodowym zwierzęciem Szkocji. Jednorożce od wieków związane są ze Szkocją. Chociaż zwierzę jest mitologiczne, ideały, które reprezentuje, sprawiają, że jest to idealne zwierzę narodowe dla Szkocji, a ponieważ jak ta dumna bestia, Szkoci walczą, aby pozostać niepokonanymi.

Jednorożec został po raz pierwszy użyty na szkockim herbie królewskim przez Wilhelma I w XII wieku. W XV wieku, gdy władzę sprawował król Jakub III, pojawiły się nawet złote monety z jednorożcem. Kiedy w 1603 roku Szkocja i Anglia zostały zjednoczone pod rządami króla Jakuba VI, w szkockim herbie królewskim pojawiły się dwa jednorożce podtrzymujące tarczę. Kiedy Jakub VI został Jakubem I Anglii i Irlandii, zastąpił jednorożca po lewej stronie tarczy narodowym zwierzęciem Anglii - lwem, aby pokazać, że kraje są rzeczywiście zjednoczone.

Symbol Szkocji z jednorożcem

Jednorożec reprezentujący Szkocję w herbie jest zawsze przedstawiany w otoczeniu złotego łańcucha, który często widać jak przechodzi przez jego szyję i owija się wokół jego ciała. Wierzono, że jednorożec jest najsilniejszym ze wszystkich zwierząt, dzikim i nieokiełznanym, a oswoić go mogła tylko dziewica. Możliwe, że łańcuchy symbolizują władzę szkockich królów, co oznacza, że byli oni na tyle silni, by poskromić nawet jednorożca.

2) Jednorożec: godło Szkocji

A) Dlaczego Jednorożec jest godłem Szkocji ?

Gdybyś został zapytany "co jest narodowym zwierzęciem Szkocji", mógłbyś pomyśleć o kilku ikonicznych zwierzętach. Zapewne nie pomyślelibyście o magicznym rogatym stworzeniu, które zwykle widzicie na półkach z zabawkami dla dzieci! Ale to prawda: jednorożec naprawdę jest oficjalnym narodowym zwierzęciem Szkocji. A ich miłość do tego słynnego mitologicznego stworzenia sięga wieków.

Jednorożce były obecne w wielu kulturach od niepamiętnych czasów, w tym u starożytnych Babilończyków i w cywilizacji Indusu. Ze swoim białym, końskim ciałem i pojedynczym, spiralnym rogiem, jednorożec jest symbolem czystości, niewinności i mocy w mitologii celtyckiej. Legenda głosi również, że ich rogi mogą oczyścić zatrutą wodę, tak potężna jest ich moc uzdrawiania.

Róg jednorożca, symbol czystości

Te dumne, nieposkromione stworzenia są zaciekle niezależne i podobno trudno je schwytać lub oswoić, co zabrzmi znajomo dla każdego, kto czytał szkocką historię. Chociaż jednorożce są mitologiczne, Szkoci zawsze czuli się przyciągani do tego, co reprezentują.

Od XV wieku wielu szkockich monarchów używało jednorożca w swoich herbach. Królowie wybrali mityczną bestię, ponieważ uznali ją za najlepszą reprezentację władzy. W rzeczywistości wierzono, że jednorożce są tak silne, że tylko królowie i dziewice mogą je trzymać w niewoli. Królowie mogli to robić ze względu na swoje boskie prawo do rządzenia, a dziewice są czyste i niewinne jak same jednorożce.

B) Kiedy Jednorożec stał się godłem Szkocji ?

Odpowiedzią na to pytanie jest heraldyka - odwieczna praktyka projektowania i eksponowania herbów lub herbu w celu wyróżnienia grup ludzi, armii lub instytucji. Korzystając z heraldyki jako przewodnika, możemy zauważyć, że jednorożec został po raz pierwszy wprowadzony do Królewskiej Broni Szkocji w połowie XV wieku.

Jednorożec nad morzem

Przed unią koron w 1603 roku herb Szkocji był podtrzymywany przez dwa jednorożce. Jednak kiedy król Szkocji Jakub VI został Jakubem I Anglii, zastąpił jednego z jednorożców narodowym zwierzęciem Anglii - lwem, na znak jedności obu krajów. Oczywiście, fani folkloru wiedzą, że lwy i jednorożce zawsze były wrogami, zaangażowanymi w walkę o tytuł "króla bestii".

C) Gdzie znaleźć jednorożce w Szkocji

Przez tysiące lat ludzie na całym świecie wierzyli, że jednorożce istnieją. Jednak w 1825 roku wybitny francuski przyrodnik Georges Cuvier próbował obalić ten mit, stwierdzając, że zwierzę z kopytem parzystokopytnym nigdy nie mogłoby wytworzyć z głowy ani jednego rogu (polemizował też z teoriami ewolucji). Mimo to duch jednorożca przetrwał do dziś - ludzie obchodzą nawet co roku 9 kwietnia Narodowy Dzień Jednorożca !

Więc... czy jednorożce istnieją w Szkocji ? Oczywiście, że tak! Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Przyjrzyjmy się niektórym miejscom w Szkocji, gdzie można zobaczyć godło narodowe !

Podczas zwiedzania Edynburga zobaczysz wiele jednorożców o różnych kształtach i rozmiarach. Jeden przykład znajduje się na tarczy heraldycznej w pobliżu bramy Pałacu Holyrood, inny w Apartamentach Królewskich Zamku Edynburskiego, a kilka ukrywa się wśród wiktoriańskich rzeźb w drewnie w katedrze St Giles, tuż przy drodze z Gladstone's Land. Oto kilka innych przykładów jednorożców do zobaczenia w Edynburgu:

  • Nad kominkiem w Pałacu Królewskim
  • Przy bramach Pałacu Holyrood i wejściu do Galerii Królowej
  • Przy filarach masona
  • Na muralach w Leith Walk i Albert Street.

Gdziekolwiek zobaczysz "krzyż mercat" (starożytny symbol handlu i dobrobytu wielu miast Szkocji), szukaj jednorożca na szczycie wieży. Istnieje wiele różnych przykładów w całym kraju, od skromnych do ozdobnych, w miastach takich jak Edinburgh, Culross, Prestonpans, Dunfermline i Falkland.

Biały jednorożec na tle góry

Dalej na północ znajdziesz ciekawe przykłady szkockich jednorożców w zamku Stirling, domu gobelinów Hunt of the Unicorn, i w Dundee, gdzie HMS Unicorn, jeden z najstarszych okrętów wojennych na świecie, dumnie prezentuje jednorożca jako swój figurehead. W pozostałej części Szkocji jednorożce można zobaczyć w różnych miejscach, m.in.

  • Posągi przy wejściu do zamku Delgatie
  • Naturalnej wielkości model jednorożca w Cromarty Stables na Black Isle
  • Kamienne jednorożce na bramach Uniwersytetu St Andrews
  • Filar jednorożca Doultona w Springburn Park, Glasgow
  • Mural w Shilling Brewing Co w Glasgow
  • Mural w Bordalo II

D) Czym jest HMS Unicorn ?

 

HMS Unicorn to okręt, który rezyduje w porcie Dundee. Został zwodowany w 1824 roku i jest jednym z sześciu najstarszych statków na świecie. Co czyni ten statek magicznym ? Majestatyczna figurka jednorożca, oczywiście! Jest to symbol Szkockiej Marynarki Wojennej, a wiele okrętów tej marynarki używało przez lata tej samej nazwy.

E) Narodowy Dzień Jednorożca ?

Tak, istnieje coś takiego jak Narodowy Dzień Jednorożca ! Obchodzony jest 9 kwietnia na różne sposoby. Podczas gdy wiele osób jest szczęśliwych, aby po prostu założyć swoją ulubioną opaskę z iskrzącymi rogami, Szkocja jest znana z tego, że podchodzi do tego z większym szacunkiem. W Dzień Jednorożca w 2017 roku artysta Woody Fox stworzył metrową rzeźbę wierzbowego jednorożca dla Crawick Multiverse w Dumfries i Galloway.

Kobieta z jednorożcem

Udekoruj swój dom jednorożcami !

Właśnie przekonaliśmy się dlaczego i od kiedy jednorożec jest ikonicznym zwierzęciem Szkocji. Jak widać, Szkoci są dumni ze swojego narodowego symbolu i naprawdę nie można ich za to winić! Więc pokazują go wszędzie: na gobelinach, herbach, posągach, podczas narodowego dnia jednorożca itp...

Jeśli tu jesteś, to dlatego, że też kochasz jednorożce! Najlepszym sposobem na pokazanie tego jest udekorowanie swojego domu mitycznym koniem. Aby to zrobić, poświęć trochę czasu na poznanie dekoracji jednorożców w naszym sklepie ! Pościel Jednorożec, dywaniki Jednorożec czy poduszki Jednorożec ... Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz, aby każde pomieszczenie stało się magicznym miejscem! Wystarczy kliknąć na poniższy obrazek, aby je odkryć.

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Twój koszyk jest obecnie pusty.

Dlaczego nie spróbować jednego z tych produktów ?

Kontynuuj zakupy