Darmowa Dostawa

Jednorożec VS Pegaz: Mecz Mitycznych Koni !

Jednorożec VS Pegaz
Streszczenie

Dziś przesiewamy moce i zdolności dwóch najbardziej legendarnych koni: jednorożca i pegaza. Jednorogi stwór i skrzydlaty koń będą rywalizować w 4 rundach: starszeństwa, popularności, urody i siły.

Różnica między jednorożcem a pegazem

Zanim rozpoczniemy ten pokaz, musimy rozróżnić te dwa mityczne stworzenia! Różnica między Jednorożcem a Pegazem polega na tym, że Jednorożec jest legendarnym wierzchowcem przypominającym konia z pojedynczym spiralnym rogiem wystającym z czoła, natomiast Pegaz jest koniem skrzydlatym.

Teraz, gdy wszystko jest gotowe, niech mecz się rozpocznie ! ✊

 

1) Jednorożec VS Pegaz: Starszeństwo

A) Jednorożec

Jednorożec to stworzenie, które podobno po raz pierwszy ujrzano w czasach starożytnej Grecji. W tym czasie odkrywcy, którzy podróżowali do królestw Indii i Persji, widzieli jednorożca i opisywali go jako fantastyczne zwierzę. Był on wówczas znany jako "Monoceros".

Zachodni jednorożec ciekawie różni się od azjatyckiej wersji, Qilin, wyglądem, historią i symbolicznym znaczeniem. Od strony zachodniej jest to stworzenie dzikie, ale paradoksalnie czyste i pełne wdzięku. Dziewictwo jest podobno nieodparcie atrakcyjne dla jednorożca. Legenda głosi, że w przeszłości jako przynęty używano dziewicy.

Początki jednorożca tak naprawdę znajdują się u jednorożca syberyjskiego, zwanego też Elasmotherium. Jest to daleki kuzyn naszego obecnego jednorożca, znacznie masywniejszy, ale nadal nazywany jest prehistorycznym jednorożcem! Wyginął około 200 tysięcy lat temu. Pierwsze ludzkie przedstawienia jednorożca pochodzą z okresu 2000-2500 lat p.n.e.: mitycznego konia można zobaczyć na pieczęci z doliny Indusu.

B) Pegaz

Ze wszystkich fantastycznych stworzeń mitologii hellenistycznej, Pegaz jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych. Jej mityczne epizody pochodzą od grecko-rzymskich poetów. Najwcześniejszym źródłem pisanym jest Hezjod, w IX lub VIII wieku p.n.e., który w swojej Teogonii wspomina o narodzinach Pegaza i Chimery.

Owidiusz wspomina jego narodziny w Metamorfozach, Hygin wspomina o kilku epizodach w swoich Baśniach, a Pindar opowiada o tym, jak Belerephon pojmuje Pegaza w VI wieku p.n.e. Wielu pisarzy wspomina o tym micie mniej lub bardziej krótko, czasem w sprzeczności ze sobą.

C) Werdykt

Nawet jeśli Pegaz jest bardzo stary, gdyż jego początki sięgają starożytnej Grecji, to jednorożec jest znacznie starszy.

1-0 dla Jednorożca !

 

2) Jednorożec VS Pegaz: Popularność

A) Jednorożec

Jednorożec wszedł do kultury popularnej po wiekach istnienia w różnych książkach o historii naturalnej i opowieściach o eksploracji. Najsłynniejszym dziełem jest Ostatni Jednorożec autorstwa Petera S. Beagle. Od początku lat 2000 jest mocno obecny w kulturze internetowej, często w sposób mylący. Jednorożce pojawiają się również w powieści Lorda Dunsany'ego Córka króla Elfów, a także w The Tapestry of Fionavar, The Neverending Story i The World of Narnia. Wiele jednorożców pojawia się również w My Little Pony: przykładami są Twilight Sparkle, Rarity i Sweetie Belle!

W opowiadaniach The Rhinoceros Who Quoted Nietzsche tego samego autora również przedstawione są jednorożce. W sadze o Harrym Potterze jednorożce są przedstawiane jako potężne magiczne twory, które trudno schwytać, a ich srebrna krew, która świeci w świetle księżyca, jest eliksirem długowieczności. Zabicie jednorożca jest strasznym czynem, a każdy, kto odważy się tego dokonać, zyskuje jedynie przeklęte pół życia. Krew jednorożca pozwala przetrwać nawet jeśli ma się zamiar umrzeć, ale tylko za cenę zabicia czystej istoty (samego konia).

B) Pegaz

Wraz z innymi stworzeniami, takimi jak jednorożce i smoki, Pegaz był częścią książek fantasy i bestiariuszy wielu gier fabularnych i gier wideo. Anne McCaffrey, amerykańska autorka science fiction, napisała trylogię zatytułowaną The Flight of Pegasus, w której odniesienie do skrzydlatego konia jest w dużej mierze symboliczne.

Pegaz pojawia się również na ekranie w słynnym filmie animowanym Walta Disneya Herkules, jako niemrawy skrzydlaty koń z niebieską grzywą przystrzyżoną w pędzel. Zeus daje go swojemu synowi Herkulesowi. Ma tylko jedną rolę, rolę stoika. Żaden grecki mit o Herkulesie nie mówi jednak, że jeździł on na Pegazie, a film bardzo swobodnie podchodzi do mitu, zarówno jeśli chodzi o narodziny Pegaza, jak i jego rolę w opowieści.

Znajdziemy go również:

  • W mandze i animowanym serialu telewizyjnym Saint Seiya. Seiya, rycerz Pegaza, jest głównym bohaterem. Jest związany z konstelacją Pegaza i nosi zbroję skrzydlatego konia, którą zdobył w Grecji.
  • W serialu animowanym My Little Pony kilka postaci to pegazy, w tym Rainbow Dash, Fluttershy i Derpy Hooves.
  • W filmie Barbie i magiczny koń różowy skrzydlaty koń o imieniu Brietta pomaga księżniczce Annice.
  • W serii mangi i anime Yu-Gi-Oh! twórca gry karcianej i wróg głównego bohatera nazywa się Pegasus J. Crawford.

C) Werdykt

Było blisko, ale jednorożec wygrał o włos !

Jednorożec 2 - 0 Pegaz

 

3) Jednorożec VS Pegaz: Piękno

A) Jednorożec

Czy naprawdę trzeba podkreślać piękno jednorożca ? Ze swoim wspaniałym wyglądem, spiralnym rogiem, srebrzystobiałą sierścią i białą lub kolorową grzywą unoszącą się na wietrze jak flaga! Jeśli koń jednorogi jest zwierzęciem mitycznym, to nie na darmo !

Poza koniem przedstawionym na ilustracjach, które mają być realistyczne, co z reprezentacjami jednorożców w wersjach kreskówkowych, słodkich lub rysunkowych? Można rozpoznać czyste i życzliwe serce! I właśnie w różnorodności jego przedstawień tkwi jego królewski, koński urok !

B) Pegaz

Nie należy jednak lekceważyć Pegaza również pod względem wyglądu. Rzeczywiście, ma cechy zbliżone do jednorożca z tajemniczym i majestatycznym wymiarem, którego nie posiada żaden inny typ konia.

Jednak w przeciwieństwie do jednorożca, brak mu różnych przedstawień i zawsze jest ilustrowany w ten sam sposób, czyli biały ze swoimi wspaniałymi białymi skrzydłami, które nadają mu tytaniczną rozpiętość skrzydeł. Więc tak, można powiedzieć, że Pegaz wygląda nieco bardziej majestatycznie niż jednorożec dzięki temu, że jest skrzydlaty, ale brakuje mu uroczych różowych i tęczowych wersji jednorożców !

C) Werdykt

Chociaż można powiedzieć, że jednorożce przyciągają ogólnie więcej ludzi, to jasne jest, że te dwa mityczne zwierzęta są równe pod względem piękna.

Jednorożec 3 - 1 Pegaz

 

4) Jednorożec VS Pegaz: Siła i moc

A) Jednorożec

Jednorożec jest często chwalony za swoje piękno i czystość, ale nie mówi się wystarczająco dużo o tym, że w walce jest groźną istotą z nadprzyrodzonymi mocami. Rzeczywiście, jednorożec jest niemal nieśmiertelny, jego imponująca postura i rzadka siła czynią go elitarnym koniem! Nie jest przypadkiem, że podobno sam Aleksander Wielki posiadał jednego jako wierzchowca!

Jednorożec biega niezwykle szybko, tak bardzo, że ludzkie oczy nie są w stanie odróżnić go podczas biegu! Jest też silniejszy od zwykłego konia. Posiada również wiele magicznych mocy, jak np. zdolność oczyszczania zatrutej wody.

W rzeczywistości Marco Polo przypisuje się opis starożytnej rasy koni jednorożców w Indiach, wywodzących się ze słynnego Bucefała Aleksandra Wielkiego: "Konie można było znaleźć w tej prowincji (Indie) wywodzące się z nasienia jednorożca króla Aleksandra, zwanego Bucefałem; które wszystkie rodziły się z gwiazdą i rogiem na czole, jak Bucefał, ponieważ klacze zostały zasiane przez to zwierzę. Ale cała rasa została zniszczona. Pozostałe były w mocy wuja króla, a gdy ten odmówił królowi wzięcia jednej z nich, król kazał ją uśmiercić; ale w gniewie po śmierci męża wdowa zniszczyła wspomnianą rasę i zniknęła...".

B) Pegaz

Pegaz łączy w sobie pozytywną symbolikę konia, czyli pasję, żywiołowość i siłę, z symboliką ptaka, niezależność i uniesienie do nieba, lekkość, szybkość i wznoszenie się !

Co więcej, w mitologii greckiej przeciwnikiem Pegaza jest nie kto inny jak Chimera, stworzenie uważane za niezwyciężone i przerażające dla ludzi. W rzeczywistości jest to połączenie trzech zwierząt: torsu lwa, głowy kozy na grzbiecie i węża jako ogona.

Łączy w sobie zalety każdego zwierzęcia: siłę, energię i żywiołowość. Dodatkowo zieje ogniem jak smok. Do walki z tym diabolicznym potworem Belerephon wykorzystuje swojego wiernego towarzysza Pegaza: szybkość i zwinność konia pozwalają mu unikać płomieni bestii i pozostawać poza jej zasięgiem, dzięki czemu może z łatwością przebić ją swoimi strzałami: strzela strzałami o wadze ołowiu, które po zetknięciu się z płomieniami wypalają jelita bestii.

 

C) Werdykt

Nawet jeśli jednorożec jest naprawdę imponujący, musimy oddać tę rundę Pegazowi. Wyróżnia się niezwykłą szybkością i dużą mobilnością przede wszystkim dzięki skrzydłom!

Jednorożec 3 - 2 Pegaz

Jednorożec VS Pegaz: Zwycięstwo dla Jednorożca ! 

To zwycięstwo Jednorożca! Nawet jeśli Pegaz dobrze walczył. Trzeba przyznać, że oba konie są podobne w wielu kwestiach, to normalne, że nie było łatwo je rozdzielić! Tak bardzo, że ich związki dają skrzydlate Jednorożce !

Jednorożec Pluszak

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Twój koszyk jest obecnie pusty.

Dlaczego nie spróbować jednego z tych produktów ?

Kontynuuj zakupy