Darmowa Dostawa

Jednorożec w Mitologii

Jednorożec w Mitologii
Streszczenie

Jednorożce to fascynujące stworzenia: od wieków urzekają pisarzy, gawędziarzy, poetów, a nawet historyków. Pojawiają się w wielu różnych kulturach na całym świecie, często przybierając różne formy lub reprezentacje. Nawet w naszej podświadomości marzymy o jednorożcach !

Pomimo ich popularności, istnieje jednak niewiele "oficjalnych" mitów na ich temat. Nie występują w rzeczywistej mitologii żadnej kultury, choć powszechnie się o nich mówi. Na przykład w mitach greckich i rzymskich nie ma jednorożców. Jednorożce są jednak bez wątpienia stworzeniami mitycznymi i nawet jeśli nie mieszczą się w oficjalnych mitach i legendach, to z pewnością od wieków przewijają się w naszych opowieściach i baśniach, pozostawiając po sobie magię i tajemnicę 🎇 !

 

Jeśli zastanawiasz się nad mitologią tych niesamowitych stworzeń, to jesteś we właściwym miejscu! Oto niektóre z dziedzin, w których otaczają je szczególnie ciekawe mity lub legendy.

1) Symbolika jednorożca

Jednorożce odcisnęły swoje piętno w mitach, legendach i tradycjach wszystkich czasów i miejsc. To zadziwiające, jak wiele różnych krajów ma swoje opowieści o jednorożcach, z których wiele różni się wyglądem i skojarzeniami. Jednak prawie wszystkie te historie są związane ze szczęściem i pozytywnym nastawieniem !

Jednorożce to jedne z niewielu mitycznych stworzeń, które opierają się na czymś pozytywnym. Większość z nich jest związana z lękami lub wadami, dlatego dobrze jest się skupić i odkryć znaczenie tego, co nimi nie jest. Jednorożce są prawie zawsze postrzegane jako symbol dobra 😊.

 

2) Szkocki jednorożec

Jednorożce są symbolem Szkocji od 1500 roku. Pojawiają się one także na fladze brytyjskiej obok lwa brytyjskiego, jako symbol unii między Wielką Brytanią a Szkocją. Zostały one wybrane jako symbol Szkocji, ponieważ kojarzą się z wolnością i siłą. Są one również ściśle związane z uzdrawianiem i czystością.

Często mówi się, że prawdziwym powodem, dla którego jednorożce zostały wybrane na narodowy symbol Szkocji, jest fakt, że wolą one umrzeć niż zostać schwytane. Szkoci byli znani jako zaciekli i dumni wojownicy, którzy nigdy nie poddawali się najeźdźcom ani tyranom, więc to skojarzenie było bardzo trafne.

jednorożec w Szkocji

Czy może być lepsze stworzenie dla flagi narodowej ? Jednorożce są kojarzone z królewskością od czasów rzymskich, choć wiele innych rzeczy, które symbolizowały, uległo zmianie. Nic dziwnego, że tak wdzięczne i potężne stworzenia były używane przez rodziny królewskie i szlachtę; to z pewnością pożądane skojarzenie, a Szkocja ma szczęście, że posiada tak wspaniały herb!

3) Jednorożec w średniowieczu

Wielkie rogate stworzenia opisywane w średniowieczu są prawdopodobnie najbliższymi przodkami dzisiejszych jednorożców i prawdopodobnie zainspirowały wiele z ich cech. Jednorożce występują w Biblii i wielu ludzi wywnioskowało, że muszą być prawdziwymi stworzeniami. Później ustalono, że choć w niektórych przekładach Biblii pojawiają się jednorożce, to prawdopodobnie chodzi tu o dzikie woły, a nie mityczne wielkie konie!

Używane jako alegoria, jednorożce były uważane za niemożliwe do złapania lub oswojenia, chyba że przez czystą duszę - często dziewicę. Wkrótce zaczęto je kojarzyć z Chrystusem, a nawet traktować jako analogię do Jego życia - ich niewinność i uzdrawiające moce odzwierciedlały Jego pobyt na ziemi.

 

Średniowieczne społeczeństwa szanowały i podziwiały jednorożce ze względu na ich religijne skojarzenia, a popularność, jaką cieszyły się w tamtych czasach, jest prawdopodobnie częściowo odpowiedzialna za przetrwanie jednorożców w tak wielu mitach i legendach. Niezależnie od tego, jakie było pierwotne znaczenie Biblii, cieszymy się, że jednorożce przetrwały, by uświetnić nasz dzisiejszy świat!

4) Qilin: chiński jednorożec

Jednorożec chiński jest znany od wieków i być może jest jednym z najstarszych jednorożców. Jest to jednorożec wielorożny. Często przedstawiany jest z rogami, które bardziej przypominają poroże, ale zdarza się też, że ma tylko jeden róg. Ma zielone ciało pokryte łuskami, głowę smoka i ogon niedźwiedzia. Nie jest to może to, co większość z nas wyobraża sobie, gdy myśli o jednorożcach, ale i tak jest bardzo piękne 😍 !

Stworzenie to było również niezwykle potężne, jak wszystkie jednorożce. Może zwiastować narodziny lub śmierć ważnego władcy lub wielkiego mędrca. Podobnie jak wielu jego kuzynów, chiński jednorożec był kojarzony z pokojem i dobrocią, co może być jednym z głównych powodów, dla których jest uważany za jednorożca.

 

Co ciekawe, Qilin jest również spokrewniony z zachodnimi jednorożcami, ponieważ potrafi być zarówno męski, jak i żeński. Qi" jest "męskie", a "Lin" jest "żeńskie". Qilin jest więc połączeniem obu tych cech. Zachodnie jednorożce są również kojarzone zarówno z męską siłą, jak i kobiecą delikatnością.

5) Okapi: Afrykański Jednorożec

Jednorożce również pochodzą z Afryki. To naprawdę niesamowite, że są one tak powszechne na całym świecie! Nie jest to zresztą zaskakujące w przypadku tych wspaniałych stworzeń, biorąc pod uwagę szybkość i łatwość, z jaką potrafią się przemieszczać.

 

W Afryce jednorożec znany jest również jako okapi. Jest to prawdziwe stworzenie, które żyje w lasach baldachimowych środkowej Afryki. Jego nieco nieuchwytna natura, wegetarianizm i oszałamiający wygląd mogą przyczynić się do jego statusu "jednorożca". Nawet jeśli nie ma klaksonu!

Być może został tak sklasyfikowany tylko dlatego, że do około XX wieku nie był znany Europejczykom. Jest to stworzenie owiane mitem, żyjące głęboko w afrykańskich lasach. Prawdopodobnie chciał być umieszczony w grupie pięknych mitycznych koniowatych, które już wcześniej fascynowały Europę.

 

Okapi są notorycznie trudne do złapania: to bardzo płochliwe stworzenia. Wielu uważało je za fikcyjne, co może być kolejnym powodem, dla którego kojarzono je z jednorożcami. Okapi nie przypomina jednak konia, lecz jest bardziej zbliżone do żyrafy.

6) Camahueto: mityczne stworzenie z Ameryki Południowej

Jednorożce występowały również w Ameryce Południowej, pod postacią stworzenia znanego jako "Camahueto". Stworzenie to miało wiele podobieństw do innych jednorożców, choć zwykle przedstawiane jest jako ciężka, przypominająca byka istota. Jest on szczególnie związany z Chile.

Posiada róg, który, jak wiele rogów jednorożca, miał właściwości lecznicze. Zmieszany z octem i wodą morską może leczyć impotencję, a także inne dolegliwości. Niektórzy wierzyli, że camahuetos pochodzą z morza. Wierzono, że zasadzenie kawałka rogu camahueto spowoduje wyhodowanie nowego stworzenia. To odrodzenie nie jest podobne do idei nieśmiertelności jednorożca !

 

Z pewnością moc tych stworzeń skupia się na ich rogach, tak jak w przypadku innych jednorożców. Może nie mają tak wielu podobieństw w budowie ciała, ale nie ulega wątpliwości, że są to stworzenia o ogromnej mocy 💪 godne swojego miejsca w mitologii jednorożców.

7) Narwal: jednorożec mórz

Narwale są prawdopodobnie najbardziej znanym rzeczywistym stworzeniem kojarzonym z mitycznymi końmi. Często nazywa się je "morskimi jednorożcami", nie bez powodu. Mają długie, zgrabne rogi, które przebijają się przez wodę, oraz gładkie, lśniące, białe ciała. Ich rogi są często nazywane kłami, a ich doskonałe, spiralne kształty są bardzo podobne do rogów jednorożców.

Narwale bawią się rogami, ale generalnie są to bardzo łagodne stworzenia, żyjące w dużych grupach rodzinnych. Dryfują spokojnie po wodach oceanu, znikając w głębinach, tak jak jednorożce lądowe znikają w lasach i cieniach.

 

Tak jak morświny, narwale należą zarówno do lądu, jak i do morza. Muszą oddychać powietrzem, ale mają płetwy i cały czas spędzają w wodzie. Jest to podobne do sposobu, w jaki jednorożce istnieją w półmroku rzeczywistości, przemykając między światami, na poły mitem, a na poły wyobraźnią, w codziennych stworzeniach, które widzimy wokół siebie.

8) Inne symbole jednorożców

Mity i legendy wciąż mają wiele do powiedzenia na temat jednorożców, a niektóre fakty wykraczają poza granice i czas. Części ciała jednorożca mają właściwości, które od wieków wzbudzały zainteresowanie na całym świecie, co doprowadziło do niezwykle dochodowego handlu.

 

A) Jednorożec: symbol Panny

Prawdopodobnie jednym z najczęstszych symboli kojarzonych z jednorożcami jest czystość. Według legend, podobno tylko osoby o czystej duszy mogą je złapać lub zbliżyć się do nich. W wielu opowieściach jest ona utożsamiana z kobietą dziewicą, ale wraz z rozwojem feminizmu ten wizerunek staje się coraz mniej popularny.

Zwłaszcza w średniowiecznych mitach wierzono, że jednorożce mogą być oswojone tylko przez dziewicę, i często opisywano jednorożce jako uspokojone przez jej obecność. Być może dlatego, że same jednorożce były uważane za tak czyste, że nie pozwalały zbliżyć się do siebie nikomu niegodnemu.

 

W książce "Spellfall" tylko czarodzieje mogą zbliżać się do jednorożców, ponieważ Roversi uważani są za niegodnych. Kiedy Router próbuje ujeżdżać jednorożca, ten odrzuca go, mimo że towarzyszy mu czarodziej i próbuje ocalić ojczyznę jednorożców. Chociaż czarodzieje nie są uznawani za czystych moralnie, to jednak odzwierciedlają czystszą magię niż ta, do której zdolni są Roversi.

B) Czarny Jednorożec

Co może być zaskakujące, Czarne Jednorożce niekoniecznie kojarzą się ze złem, choć w niektórych przypadkach tak właśnie jest. W niektórych źródłach mitologicznych czarne jednorożce są Koszmarami (jeden z rodzajów jednorożców) lub powstają w wyniku rozmnożenia Koszmarów z białymi jednorożcami. W wielu grach, takich jak Dungeons & Dragons, są one uważane za złe siły, które świadomie odmawiają służenia lub pomagania dobrym postaciom.

W wielu innych wcieleniach czarne jednorożce są jednak uważane za silniejsze i szybsze wersje białych jednorożców. Sen o Czarnym Jednorożcu może oznaczać, że zapewnia on szczególnie silną pomoc śniącemu. Czarny jednorożec pojawił się również w popkulturze jako siła dobra, jak na przykład w książce Terry'ego Brooksa The Black Unicorn, gdzie jest on potrzebny, aby pomóc bohaterom uratować królestwo.

 

Czarne jednorożce są prawdopodobnie jednymi z najbardziej kontrowersyjnych jednorożców, jeśli chodzi o określenie tego, co reprezentują. Niezależnie od tego, są to potężne i zapierające dech w piersiach stworzenia, które odcisnęły swoje piętno w wielu opowieściach i legendach!

C) Róg Jednorożca

Rogi jednorożca są bez wątpienia jednym z najpotężniejszych symboli jednorożców, jeśli nie najpotężniejszym. Są one niemalże definicją jednorożca, a te niesamowite rogi od wieków odgrywają ważną rolę w mitologii.

Rogi jednorożca są obdarzone wieloma mocami, w tym mocą latania, uzdrawiania i przynoszenia szczęścia. Pierwsza wzmianka o rogu jednorożca pochodzi od greckiego lekarza i historyka Ctesiasa z 5 r. p.n.e. Uważał, że indiańscy książęta używali ich do ochrony przed truciznami, dlatego rogi jednorożca uznawano za odtrutkę.

To przekonanie było przekazywane od wieków, a rogi jednorożca były bardzo cenione, zwłaszcza przez średniowieczną szlachtę. Te bogate rodziny płaciły ogromne sumy handlarzom, którzy sprzedawali im rogi jednorożca - przynajmniej do czasu odkrycia narwala. Wiele z nich zostało zabitych, aby sprzedać ich rogi niczego nie podejrzewającym Europejczykom, którzy nigdy nie podróżowali na tyle daleko, aby wiedzieć o narwalach 🐟 !

Inną właściwością rogów jednorożca jest ich zdolność do oczyszczania wody. Być może dlatego, że są tak czystymi istotami, a może dlatego, że kojarzą się z Biblią. Tak jak kapłani mogą poświęcić wodę i uczynić ją świętą, tak jednorożec może uczynić znak krzyża ✞ na wodzie za pomocą swojego rogu i uwolnić ją od zła i trucizn.

D) Krew jednorożca

Biorąc pod uwagę moc jednorożców, nie jest zaskakujące, że ich części ciała również są uważane za potężne ! Według mitów i legend picie krwi jednorożca może mieć działanie podobne do dotykania rogu, uzdrawiać chorych, a nawet przynosić nieśmiertelność.

 

Dowodzi tego również współczesna popkultura: w Harrym Potterze Voldemort zabija jednorożce i pije ich krew, aby zapewnić sobie pół-egzystencję. W ten sposób przedłuża się jego życie, choć kosztem jego niewinności.

Krew jednorożca nie ma jednak tak wielu zastosowań jak rogi jednorożca. Może być towarem gorzej sprzedającym się, ponieważ trudno udowodnić, że jest to krew jednorożca ! W niektórych legendach krew jednorożca jest srebrna, co również utrudniałoby kupcom jej podrabianie. Być może dlatego wydaje się, że jest mniej legend wokół niej.

E) Włosy jednorożca

Włosy na ogonie i grzywie jednorożców są również uważane za magiczne i były wykorzystywane zarówno w literaturze współczesnej, jak i w starożytnych opowieściach. Jest to jeden z trzech rdzeni różdżek wspomnianych w Harrym Potterze. Mówi się, że postać Hagrida również używała jej do zbierania ran i wiązania ich.

 

Włosy jednorożca są stosowane jako środek leczniczy w filmie "Ella zaklęta". Jest to część przepisu na zupę, która ma leczyć bohaterów. Postać, która spożyje zupę z włosami, przeżyje, a druga umrze, pokazując w ten sposób jej niezaprzeczalną moc. I znowu, włosy jednorożca prawdopodobnie okazały się trudne do podrobienia dla średniowiecznych kupców, ale wydaje mi się, że najłatwiej było je zbierać do celów leczniczych. Przynajmniej można je zbierać bez szkody dla majestatycznych stworzeń, które je posiadają!

Dołącz do legendy !

Mitologia jednorożców jest niemal nieskończona, mimo że nie ma ich w "oficjalnych" mitach. To enigmatyczne i magnetyczne stworzenia, które przyciągnęły uwagę i wzbudziły podziw artystów na całym świecie. Te niesamowite konie przemawiają do nas na tak wielu płaszczyznach i reprezentują tak wiele różnych rzeczy, że trudno sobie wyobrazić, jak wielkie znaczenie miały na przestrzeni dziejów.

Skoro jesteś fanem jednorożców, radzimy Ci, abyś stał się częścią tej mitologii i włączył jednorożce do swojego życia! Na przykład w najsłodszy i najbardziej uroczy sposób: dostając pluszowego jednorożca !

jednorozec-pluszakZostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Twój koszyk jest obecnie pusty.

Dlaczego nie spróbować jednego z tych produktów ?

Kontynuuj zakupy