Darmowa Dostawa

Kto Wymyślił Jednorożce ?

Kto Wymyślił Jednorożce
Streszczenie

Nasz świat jest pełen różnych kultur i historii, a każda z nich ma swój własny udział w dzikich i magicznych stworzeniach. Jednak mimo różnorodności mitów, jednorożec zawsze zajmował poczesne miejsce. Wydaje się, że wszystkie współczesne fantazje rezerwują miejsce dla jednorożca, tak jakbyśmy wszyscy byli przyciągani do tego wspaniałego stworzenia! 😍

Pierwsze wzmianki o jednorożcu pochodzą z czasów mezopotamskich. To było tak dawno temu! I pomyśleć, że do dziś jest ich tak wiele! W tym artykule zbadamy pochodzenie tajemnicy jednorożca. W szczególności przyjrzymy się nosorożcowi syberyjskiemu, który zainspirował niektóre jednorożce, związkowi jednorożca ze Szkocją oraz współczesnemu jednorożcowi.

1) Pochodzenie jednorożców

Piękne stworzenie było przedmiotem legend od momentu pojawienia się w sztuce mezopotamskiej. Stamtąd kontynuowano ją do starożytnej Grecji, Chin, a nawet Indii. Opisy jednorożców różnią się na całym świecie. Na przestrzeni wieków jedyną rzeczą, co do której wszyscy się zgadzali, był słynny magiczny róg ✨ !

Magiczny jednorożec na różowym tle

W Grecji na przykład jednorożce nie były legendami. Tak, dobrze przeczytaliście: uważano je za prawdziwe stworzenia! Starożytni Grecy wierzyli, że te wspaniałe stworzenia żyją w Indiach, odległej i mistycznej dla nich krainie. To końskie stworzenie mogłoby się znaleźć w każdej klasie historii naturalnej.

W Chinach chiński jednorożec, zwany też Qilin, jest jednym z najważniejszych mitycznych stworzeń. Uważano go za zwierzę szczęścia, a jego pojawienie się sygnalizowało narodziny albo śmierć osoby o wielkim znaczeniu: typowo wielkiego władcy. Dla Chińczyków jednorożec był jednym z czterech ważnych duchowych stworzeń obok feniksa, żółwia i smoka. Ale w rzeczywistości jeden z nich nie jest taki jak inne! To wspaniałe stworzenie jest zupełnie inne od znanego nam Białego Jednorożca. Przedstawiany jest na wiele różnych sposobów, czasem z kopytami, czasem wyglądający jak smok. Ale we wszystkich przypadkach nosi róg (czasem kilka, wyglądających jak poroże jelenia!). Jest tak samo magiczna i potężna jak nasze europejskie jednorożce.

 

Ctesias, historyk, jako pierwszy przedstawił jednorożca jako stworzenie podobne do konia w 400 r. p.n.e., opierając się na opowieściach zasłyszanych podczas podróży po Persji. Przynajmniej ludzie interpretowali jego jednorożca jako konia. Możliwe, że w rzeczywistości pisał o nosorożcu! Jednak jego opis ich jest dość znajomy. Opisał te istoty jako "duże jak konie", o białych ciałach, czerwonych grzywach i niebieskich oczach. Według niego, rogi tych dziwnych zwierząt były wielobarwne i miały około 30 cm długości. Były tak szybkie i silne, że nie bały się żadnego innego zwierzęcia!

Większość jednorożców potrafiła też leczyć ludzi dotykiem swoich magicznych rogów. Dlatego w mitologii jednorożca istniał wielki podziw dla tego legendarnego stworzenia jako symbolu nadziei i dobrego zdrowia. Ci, którzy pili z jego rogu, byli uzdrawiani z trucizn i kłopotów. Róg jednorożca potrafi również oczyszczać zatrute wody. To tylko niektóre z wielu mocy Jednorożca!

jednorożec w górach

Bajeczne stworzenie było od tego czasu szeroko omawiane i przedstawiane przez wielu innych historyków. W rzeczywistości jednorożec znajduje się w Biblii! Hebrajskie słowo dla "dzikiego wołu" zostało zagubione w greckim tłumaczeniu i przypuszcza się, że zamiast tego oznacza "jednorożca". Biblia Króla Jakuba również wspomina o wyglądzie jednorożca i podaje jego kilka znaczeń.

Od średniowiecza do renesansu, jednorożec może być postrzegany jako leśne stworzenie, które reprezentuje wszystko, co czyste, dziewicze i pełne wdzięku. Z tego powodu widzimy wiele przedstawień młodych dziewczyn w towarzystwie jednorożców, symboli płodności. Być może również dlatego jednorożce są dziś tak cenione przez młode kobiety i małe dziewczynki 😉

Jednorożec z dziewczynką

W dzisiejszych czasach jednorożec uosabia całą gamę różnych uczuć i bez wątpienia jest najlepszym ucieleśnieniem fantazji!

2) Jednorożce istnieją !

Naukowcy odkryli, że syberyjski jednorożec jest prawdopodobną inspiracją dla naszego mitycznego białego jednorożca! Zwany również "Elasmotherium", jest prawdziwym zwierzęciem, które kiedyś żyło na Ziemi. Jest to rodzaj wymarłego nosorożca, który istniał około 39 000 lat temu. Ten duży nosorożec miał bardzo duży róg wystający z nosa, który można było porównać tylko do rogu jednorożca. Powoli, w miarę jak stawały się zagrożone, stawały się coraz rzadsze.

Najwcześniejszym znanym przedstawieniem naszego mitycznego konia jest malowidło znalezione w starożytnych jaskiniach Lascaux we Francji. Szacuje się, że malowidła te pochodzą z 15 000 lat p.n.e. Długo potem dowiedziano się, że wyryty rysunek to w rzeczywistości rysunek stworzenia z dwoma rogami: ludzie stojący za tym odkryciem pomylili się, ponieważ rogi były nieco przybliżone. Możliwe, że narysowana bestia była bykiem lub antylopą, ale prawdopodobnie nigdy nie poznamy zakończenia tej historii!

Istnieją inne podobne rogate ssaki, takie jak Narwal: Jednorożec mórz. Te unikalnie ukształtowane wieloryby mają na głowie duże, długie rogi, które mają zwiniętą fakturę podobną do jednorożca. Niektórzy mają nawet dwa, a inni żadnego! W średniowieczu sprzedawano kły narwala udające rogi jednorożca, bo te były niezwykle poszukiwane 😄 !

Poza tymi istniejącymi zwierzętami, podejrzewa się istnienie wielu innych rodzajów Jednorożców, w tym:

  • Czarny Jednorożec: ciemniejsza wersja białych jednorożców, na które czasem (ale nie zawsze) należy uważać!
  • Tęczowy jednorożec: są jednym z najbardziej współczesnych jednorożców i jednym z najsłodszych zwierząt wokół!
  • Koszmar: ten jednorożec jest zły i należy go unikać za wszelką cenę! Na szczęście dla nas, są też strachliwe.

 

Jest ich znacznie więcej! Zawsze miej oczy otwarte, a może odkryjesz jakieś nowe.

3) Jednorożec: godło Szkocji

W Szkocji, kraju położonym na północ od Wielkiej Brytanii, jednorożec został przyjęty jako zwierzę narodowe. Po raz pierwszy przedstawiony na herbach w XII wieku, jednorożec zaczął pojawiać się również na monetach po XV wieku.

Szkockie przedstawienie jednorożca różni się jednak od innych, ponieważ zwierzę jest przedstawiane jako oswojone. W rzeczywistości jednorożec ma dość zadziorny charakter i bardzo trudno go oswoić: bestia znana jest ze swojego wolnego ducha i dzikiej natury. Sugeruje się jednak, że Szkoci są wystarczająco potężni, aby oswoić to fantastyczne stworzenie!

Szkocki emblemat jednorożca

Na obecnym godle Szkocji jednorożec przedstawiony jest w towarzystwie lwa, króla sawanny! Tak jest również w przypadku Wielkiej Brytanii, z tym że oba zwierzęta zamieniły się miejscami. Szkocja lubi się chwalić, że ma jednorożca jako swoje narodowe zwierzę, bo uosabia on dumę i dominację 💪.

4) Nowoczesny jednorożec

Przedstawienia jednorożców zawsze się zmieniają. Od ciężkiego, masywnego stworzenia z początków istnienia przeszliśmy do Tęczowego Jednorożca dzisiaj, czego dowodem są te pluszowe jednorożce ! Legendarny koń jest ciągle wymyślany na nowo, aby służył swojej roli w świecie fantazji.

Być może zauważyliście, że jednorożce nagle znalazły swoje miejsce w kulturze popularnej! Jest to dla nich niesamowity znak rozpoznawczy, będąc tak czarującym jak oni. Są niemal wszędzie: w serialach, filmach (jest mnóstwo filmów o jednorożcach!), książkach dla dzieci i dorosłych, modzie i popkulturze. Lista jest nieskończona!

Książka z jednorożcem

Jednorożce pojawiają się wszędzie, cały czas, i to jest dla nas dobre! Żadne zwierzę nie fascynuje bardziej niż one: są jednocześnie fikcyjne i prawdziwe, a przy tym rzadkie. To jest prawdziwa moc ich magii! Po przejściu przez wieki stały się one naprawdę symbolem naszych czasów, ponieważ reprezentują dziś więcej niż starożytni mogliby sobie wymarzyć.

Być może słyszeliście określenie jednorożec używane romantycznie. Jednorożec w tym znaczeniu jest używany jako inny sposób powiedzenia "rzadka osoba". Może to być również związane z faktem, że rogi jednorożców i narwali są uważane za afrodyzjak.

Oprócz syren, jednorożce coraz częściej można spotkać na imprezach gejowskich na całym świecie. W końcu tęcze są związane zarówno z jednorożcami, jak i osobami LGBT. Społeczność LGBT podpisuje się pod ideą, że związki romantyczne są konstrukcją społeczną, lub innymi słowy, czymś co jest sfabrykowane.

róg jednorożca

Jednorożce są bardzo stare i ciągle się rozwijają. Dają nadzieję i pozytywność wszystkim ludziom. Jednorożce są zwieńczeniem wcześniej istniejących stworzeń, które ewoluowały w fikcyjne opowieści, przedstawienia i symbole związane z życiem, zdrowiem i, co najważniejsze, magią. Dziś nasze ulubione zwierzę stało się wspaniałą maskotką!

Weź udział w Legendzie o Jednorożcu !

Właśnie wspólnie przekonaliśmy się, że jednorożec, jaki znamy, ma wielorakie pochodzenie z wielu epok i ze wszystkich kontynentów! Te różne źródła zrodziły dziś wiele różnych jednorożców, które mają tendencję do stawania się coraz bardziej uroczymi 😍.

Dlatego teraz masz idealne miejsce wśród nas: nie przegap okazji, by stać się częścią legendy! A żeby to zrobić, trzeba posiadać Pluszowego Jednorożca. Coraz bardziej popularne w niektórych filmach, stają się jednym z symboli naszych czasów! Odkryj najsłodsze z nich, po prostu klikając na poniższy obrazek.

Kolekcja pluszaków Jednorożec

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Twój koszyk jest obecnie pusty.

Dlaczego nie spróbować jednego z tych produktów ?

Kontynuuj zakupy