Darmowa Dostawa

15 Mitologiczne i Mityczne Stworzenia

Mitycznych i Mitologicznych Zwierząt
Streszczenie

Niezwykłe, nadprzyrodzone, a nawet pozaziemskie historie są podziwiane zarówno przez młodych, jak i starszych. W tym artykule poznasz lub odkryjesz na nowo 15 legend o mitologicznych i mitycznych stworzeniach. Większość z nich opiera się na zupełnie nieprawdopodobnych faktach, które jednak pozostawiają wiele niewyjaśnionych tajemnic. Inne pochodzą z mitologii historycznych, takich jak mity japońskie, przekazywane przez mnichów, których mądrość dorównuje jedynie spożyciu herbaty matcha. Mityczne stwory, wywodzące się ze starożytnych mitologii, które na przestrzeni wieków przekształciły się w wierzenia, do dziś zapełniają naszą wyobraźnię, czasem z lubością. Nawet jeśli wiemy, że jest to całkowicie fałszywe i nieracjonalne. Są to stworzenia, które mają swoje miejsce w wielu współczesnych fikcjach. Owiń się w swoją najlepszą pościel z jednorożcem i ciesz się lekturą.

Legendarna istota jednorożec

Mityczne stwory, wywodzące się ze starożytnych mitologii, które na przestrzeni wieków okazały się prawdą, do dziś zaprzątają naszą wyobraźnię, czasem nawet z lubością. Nawet jeśli wiemy, że jest to całkowicie fałszywe i nieracjonalne. Są to stworzenia, które mają swoje miejsce w wielu współczesnych filmach fabularnych. Pomaga to utrzymać mit przy życiu w odniesieniu do wierzeń religijnych i legendarnych opowieści. Od potwora z Loch Ness po jednorożca i złego smoka - skup się na potworach z legend miejskich i mitologii greckiej.

Wielka Stopa

➡️ Wielka Stopa to rodzaj ogromnego goryla, który prawdopodobnie występował w Ameryce Północnej. W Kanadzie Wielka Stopa nazywa się Sasquatch. Wiele osób próbowało udowodnić jego istnienie na podstawie jego odchodów lub innych gatunków zwierząt, które zginęły w specyficzny sposób. Ludzie ci polegali również na gigantycznych śladach. Niestety, nie znaleziono ani nie schwytano zwłok Wielkiej Stopy.

 

Yeti

➡️ Yeti, nazywany obrzydliwym bałwanem, jest kuzynem Wielkiej Stopy. Występuje w górach Himalajach. Podobnie jak w przypadku Wielkiej Stopy, zidentyfikowano wiele odcisków stóp. Niektórzy ludzie mówią, że go widzieli, ale nikomu nie udało się zrobić mu zdjęcia. Wykazuje podobieństwo do niedźwiedzia polarnego.

 

Potwór z Loch Ness

➡️ Potwór z Loch Ness, znany również jako Nessie, jest związany ze szkocką legendą, której początki sięgają 565 roku. Mit powrócił w 1930 roku wraz z "nowym objawieniem" Nessie. Od lat 60. ubiegłego wieku biuro śledcze analizuje zjawiska związane z jeziorem Loch Ness. Mówiono, że potwór jest podobny do pewnego gatunku dinozaura. Legenda powróciła na pierwszy plan dzięki pojawieniu się Nessie i aplikacji Apple.

 

Bestia z Gévaudan

➡️ Bestia z Gévaudan to ogromny wilk, który podobno zaatakował wielu ludzi między 1700 a 1767 rokiem. Bestia z Gévaudan była w rzeczywistości alibi, które dało hrabiemu Morangièsowi możliwość zaspokojenia swoich zapędów seryjnego mordercy. Osoby zainteresowane tą legendą mogą obejrzeć film Braterstwo wilków.

 

Jednorożce

➡️ Jednorożec to mityczne zwierzę, synonim czystości. Nigdy nie było konia z rogiem narwala. Pierwsze opowieści o jednorożcach pochodzą z czasów starożytnej Grecji, kiedy to nazywano je Pegazami. Czas, w którym chimery i gryfy istniały w podświadomości ludzi. Jest też chiński jednorożec Qilin !

 

Kraken

➡️ Wielka ośmiornica z filmu Piraci z Karaibów też nigdy nie istniała. Kilku rybaków wyjaśniło jednak, że zostali zaatakowani przez gigantyczną bestię, która żyła w morzu. Naukowcy zdali sobie sprawę, że rybacy pomylili rzekome zwierzę z kałamarnicą olbrzymią. Te ostatnie są prawdziwe i mogą osiągać długość do 20 metrów. 

 

Dahu

➡️ Dahu to zwierzę podobne do kozicy, żyjące w Alpach Szwajcarskich i Francuskich. Legenda głosi, że zwierzę to porusza się tylko po zboczach gór, ponieważ jego lewe i prawe nogi nie są tej samej wielkości. Jest to oczywiście legenda przekazana przez ludzi gór, aby naśmiewać się z mieszkańców miast. Chodzi o to, by polować na Dahu, ale nigdy nie natrafić na jego ślad.

 

Chupacabra

➡️ Tak zwany "wysysacz kóz" to stworzenie, które prawdopodobnie pochodzi z Ameryki Południowej. Jego morfologia obejmuje czerwone oczy, dwa otwory nosowe, usta z kłami i czarne włosy. Jego ciało przypomina ciało nietoperza. Dla innych ludzi jest on podobny do potwora z Roswell. Pierwsze ślady tego zwierzęcia pochodzą z początku lat 90. W tym czasie wiele kóz i krów znaleziono martwych, z okrągłymi otworami u podstawy szyi i całkowicie pozbawionych krwi !

 

Diabeł z New Jersey

➡️ Na początku XX wieku pewien potwór miał barani łeb, długą szyję i bardzo długie skrzydła. Ma również przednie nogi, które są krótsze niż tylne. Ten pojawiłby się w Stanach Zjednoczonych. Legenda głosi, że Diabeł z New Jersey jest 13. dzieckiem czarownicy, która urodziwszy 12. dziecko powiedziała, że jeśli urodzi je ponownie, jej dziecko będzie diabłem. Dziecko urodziło się w końcu człowiekiem, ale po urodzeniu zostało przemienione. Następnie zabił swoją pielęgniarkę, po czym uciekł w górę komina.

 

Potwór z Roswell

➡️ Jest to najpopularniejszy kosmita na świecie, a mimo to pozostaje mitem. Nigdy wcześniej nie przeprowadzono sekcji zwłok człowieka z odległych zakątków kosmosu. Film, który ukazał się 50 lat po historii z Roswell, był oszustwem.

 

Feniks

➡️ Jest to wspaniały ptak, który pojawił się 3000 lat temu w Egipcie. Jest on związany z kultem Słońca w mitologii greckiej. Jest tak szlachetny i święty, że jest tylko jeden. Według legendy Feniks żyje 500 lat i zapewnia sobie potomstwo, budując gniazdo z aromatycznych gałęzi i kadzideł, w którym spali się, by odrodzić się z popiołów. Przywołuje na myśl pojęcia nieśmiertelności, zmartwychwstania i czystości.

 

Lewiatan

Lewiatan to potwór z Biblii. W Starym Testamencie pojawił się jako wielogłowy potwór wodny. Jest to stworzenie hybrydowe. Mieszanka smoka, węża i ryby. Jest bardzo znana w dziedzinie sztuki. Występuje na wielu obrazach. Jest ona również bardzo obecna w literaturze (Moby Dick, Lewiatan Paula Austera...). Zajmuje ona dominujące miejsce w historii sztuki 7. (zwłaszcza Atlantydę), a nawet świat gier wideo.

 

Centaury

➡️ Centaury, istota będąca połączeniem człowieka i konia, to dzikie plemię, które w mitologii greckiej oznaczało reakcje ludzi na zbliżanie się do zwierząt. W rzeczywistości istnieją różne centaury: centaur, który ma ciało konia i popiersie człowieka. Bucentaur, z ciałem byka. Onocentaur, skrzyżowany z osłem. Wreszcie mamy centaura-trytona, który ma ciało konika morskiego.

 

Syreny

➡️ Syreny to mityczne stworzenia w postaci kobiet. W związku z tym są one przedstawiane jako mieszanka pół-kobiety, pół-ryby. Jednak według mitologii greckiej były to istoty pół-kobiece, pół-ptasie. Latały nad morzem i zwabiały żeglarzy do wybrzeża swoimi pieśniami, aby ich pożreć.

Syrena-ryba pojawiła się dopiero we wczesnym średniowieczu, a jej obecna postać związana jest z baśnią Andersena z 1837 r. i kreskówką Disneya.

 

Zwierzęta z mitologii greckiej

➡️ W kolejnych wierszach wymienione są zwierzęta z mitologii greckiej.

 • Orzeł Kaukaski
Orzeł, zwany "skrzydlatym psem Zeusa", który przegryzł wątrobę Prometeusza. Został zabity przez Heraklesa.
 • Argos

Pies Odyseusza, który rozpoznał go po powrocie z Itaki i wkrótce potem zmarł.

 • Amaltea

Naiada, opiekunka Zeusa, przedstawiona w postaci kozy. Jeden z jej rogów posłużył do wykonania rogu obfitości; Amalthea została umieszczona wśród gwiazd wraz z dwójką swoich dzieci.

 • Arion

Imię nieśmiertelnego konia, którego Posejdon kazał wyłonić z ziemi, by okazać swą życzliwość Attyce. Jest to również imię konia zrodzonego ze związku Demeter i Posejdona. Był to koń Heraklesa, a potem Adrasta.

 • Podstawowe

Wąż zrodzony z krwi, która wypłynęła z odciętej głowy Gorgony Meduzy.

 • Balios

Nieśmiertelny koń Achillesa, zrodzony z harpii Podargi i Zefira. Posejdon przekazał go Peleusowi, gdy ten poślubił Tetydę.

 • Tylna Część Cerynia

Duży jeleń, który został schwytany przez Heraklesa podczas pracy nr 3.

 • Konie Ary

Te nieśmiertelne konie były dziećmi Boreasza i Erinye. Potrafili zionąć ogniem przez nozdrza.

 • Konie Dioskurów
Nieśmiertelne konie zrodzone z harpii Podargé i Zefira.
 • Konie Eos

Nieśmiertelne konie (Lampos i Phaeton), które ciągnęły rydwan Eos.

 • Konie Erechtea

Nieśmiertelne konie zrodzone z Boreasza i Aloposa, które ciągnęły rydwan ateńskiego króla Erechteusza.

 • Konie Heliosa

Nieśmiertelne konie (Actaeon, Asterope, Bronte, Chronos, Erythraeus, Ethion, Euos, Lampos, Phlegon, Pyrois), które ciągnęły rydwan Słońca i kilku bogów.

 • Konie Posidona

Nieśmiertelne konie, które ciągnęły rydwan Posejdona.

 • Klacze Diomedesa

Kawalerzyści wyhodowani przez Diomedesa, którzy jedli ludzkie mięso. Zostały oswojone przez Heraklesa, gdy wykonał swoją ósmą pracę.

 • Laelaps

Nieomylny pies, któremu zawsze udawało się złapać ofiarę. Artemida powierzyła go Minosowi, który przekazał go Prokriszowi

 • Lew Nemea

Ten lew, którego skóra była tak twarda, że nie mogły jej uszkodzić ani żelazo, ani mosiądz, według Apollodorosa był potwornym potomkiem Echidny i Tyfona. A w innej wersji - o Chimerze i psie Orthrosie, dzieciach Echidny, według Hezjoda.

Jednak niektórzy autorzy, jak Epimenides z Knossos, uważają, że był on dziełem Selene. Był albo jej dzieckiem, albo stworzeniem z piany morskiej na życzenie Hery, która go wychowała, jak podaje Hezjod. Ogromny lew zabity przez Heraklesa podczas jego pierwszej pracy.

 • Pegaza

Skrzydlaty koń

 • Phenix

Legendarny ptak

 • Phlogeos

Koń Dioskurów

 • Złoczyńca Teumesse

Dionizos zesłał ją, ponieważ potomkowie Kadmosa zostali usunięci z tronu Teb, aby pomścić śmierć Sfinksa). Zwierzę to nigdy nie dało się złapać i spustoszyło kraj do tego stopnia, że mieszkańcy co miesiąc oddawali mu dziecko, aby nie łapało więcej.

 • Kalydon Boar

Dzik, który został wysłany przez Artemidę, aby zniszczyć ziemię Oeneasa, króla Kalydonu. Na dzika z Calydonu polował Meleager.

 • Dzik Erymantus
Gigantyczny dzik, który budził grozę wśród mieszkańców Erymanthe w Arkadii. Został on zabity przez Heraklesa podczas jego czwartego porodu.
 • Locha Krommyona

Dziecko Tyfona i Echidny według Apollodorosa i matka dzika z Kalydonu. Zabity przez Tezeusza. Nazywana jest także Phaia, od imienia kobiety, która ją karmiła.

 • Xanthos

Nieśmiertelny koń Achillesa, zrodzony z harpii Podargi i Zefira. Został podarowany przez Posejdona Peleusowi w czasie jego małżeństwa z Tetydy.

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Twój koszyk jest obecnie pusty.

Dlaczego nie spróbować jednego z tych produktów ?

Kontynuuj zakupy