Darmowa Dostawa

Narwal: Morski Jednorożec

Narwal: Morski Jednorożec
Streszczenie

Narwale to tajemnicze arktyczne stworzenia. Nie tak tajemnicze dla fanów jednorożców, którzy dobrze je znają! Dlatego też pojawia się coraz więcej obiektów z ich wizerunkiem.

Jednak wiele osób widziało je tylko w telewizji lub nigdy o nich nie słyszało. Narwale są powszechnie nazywane "rogatymi wielorybami" lub "morskimi jednorożcami". Ale dlaczego? Skąd wziął się ten przydomek? Właśnie to będziemy odkrywać 😊!

1) Historia Narwali

Narwale, często nazywane morskimi jednorożcami, są bardzo pożądanymi stworzeniami. Przydomek ten zawdzięczają rogowi, który noszą na głowie. Według National Geographic narwale zostały odkryte w 1577 roku, kiedy żeglarze znaleźli narwala w lodzie i opisali go jako "morskiego jednorożca".

Martin Frobisher, który kierował wyprawą, zabrał róg do królowej Elżbiety, która zatrzymała go wraz z klejnotami koronnymi. Stąd rogi narwala zaczęto oznaczać jako "rogi jednorożca" i sprzedawać po wysokich cenach w całej Anglii. Najbardziej elitarni mieli swoje puchary i berła wykonane z rogów jednorożca. Gdy europejscy przyrodnicy stali się bardziej świadomi istnienia narwali, pogłoski o istnieniu "morskich jednorożców" ucichły, ale przydomek pozostał.

2) Narwal: rogaty ssak morski

A) Co to jest narwal ?

Narwale zaliczane są do morświnów. Są one blisko spokrewnione z wielorybami, zwłaszcza z belugą.

B) Gdzie żyją narwale ?

Zwierzęta te, często spotykane w wodach arktycznych Kanady, Rosji, Grenlandii i Norwegii, doskonale radzą sobie w niskich temperaturach i na oblodzonym terenie. W tym siedlisku mogą nurkować nawet na kilometr w głąb wody i wykorzystywać szczeliny w lodzie do wypłynięcia na powierzchnię.

 

C) Czym żywi się narwal ?

Dieta narwala składa się głównie z małych zwierząt morskich, takich jak dorsz polarny, krewetki i kałamarnice. Odżywiają się w pobliżu oblodzonych brzegów i w wodach letnich pozbawionych lodu.

D) Jak długo żyje narwal ?

Średnia długość życia narwala wynosi około 30 lat. Najstarsze z nich mogą osiągnąć wiek 50 lat.

E) Barwa narwala

Małe narwale są niebiesko-szare, a z wiekiem ich kolor się zmienia. W wieku dojrzewania stają się szaro-czarne. Dorosłe osobniki są cętkowane na szaro, a stare narwale są prawie całe białe.

F) Zachowanie narwala

Narwale poruszają się w grupach liczących 15-20 osobników, ale widuje się je w setkach, a nawet tysiącach 😲.

G) Prędkość narwala

Szacuje się, że podczas pływania narwale osiągają maksymalną prędkość 4 węzłów (około 7,4 km/h).

 

H) Liczba narwali na świecie

Obecnie żyje ponad 80 000 narwali, które osiągają długość do 5,2 metra. World Wildlife Fund informuje, że monitoruje populację narwali za pomocą satelity. Mogą obserwować ich nawyki żywieniowe i godowe, aby dowiedzieć się więcej o tym gatunku.

I) Co to jest ząb narwala ?

Róg narwala (lub kłąb narwala) to w rzeczywistości ząb ze zdolnościami czuciowymi, który wystaje z górnej wargi narwala. Niektóre narwale mają dwa zęby, a inne nie mają żadnego. Podobnie jak jednorożce, mają kształt spirali 😊 !

J) Długość rogu narwala

Róg narwala może mieć do 2,4 metra długości. Samice mają jedną, a samce dwie. Poza zdolnościami czuciowymi może być wykorzystywany do rytuałów godowych lub do walki z rywalami 👊 ! Kły samic nie są tak duże jak kły samców.

K) Do czego służy ząb narwala ?

Naukowcy odkryli, że ząb narwala jest organem czuciowym. Chociaż główny cel nie jest znany, badania wykazały, że tętno narwala zmienia się w zależności od zawartości soli w wodzie. W zębie znajduje się ponad 10 milionów zakończeń nerwowych. Te zakończenia nerwowe mogą pomóc w zlokalizowaniu pożywienia.

3) Narwal: gatunek zagrożony wyginięciem ?

Narwalom zagraża wiele niebezpieczeństw, takich jak eksploatacja złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w ich siedlisku. To zmieni ich sposób poruszania się. Kolejnym zagrożeniem jest globalne ocieplenie, które powoduje topnienie ich lodowych siedlisk. Topnienie pokrywy lodowej zmieni sposób, w jaki narwale polują na swoje ofiary i gdzie się udają.

Większy rozwój oznacza więcej statków, co zakłóca komunikację narwali i powoduje więcej obrażeń w kolizjach. Plemiona Eskimosów polują na narwale dla ich rogów i mięsa. Plemiona te mogą zgodnie z prawem polować na narwale ze względów bytowych, kulturowych i ekonomicznych. Narwale są gatunkiem chronionym przed wszystkimi innymi myśliwymi poza społecznościami Eskimosów. W rzeczywistości są one gatunkiem prawie chronionym, więc spokojnie: narwale nie są zagrożone !

 

Narwale mogą również zostać uwięzione w topniejących pokrywach lodowych. W takiej sytuacji mogą stać się łatwą zdobyczą dla myśliwych. Na narwale mogą również polować niedźwiedzie polarne lub morsy. Z powodu topniejącego lodu wieloryby zabójcy zaczęły polować na narwale. Wieloryby zabójcy mogą dotrzeć do narwali, ponieważ przestrzeń między pokrywami lodowymi jest wystarczająco duża, aby mogły przepłynąć. Topniejące pokrywy lodowe wpływają również na życie morskie, którym żywią się narwale, co również wpływa na ich liczebność.

4) Inuici i polowanie na narwala

Inuici żyją w arktycznym krajobrazie razem z narwalami. Używają kajaków i harpunów do polowania na narwale w celach spożywczych, gospodarczych i kulturowych. Pomagają one również organizacjom naukowym dowiedzieć się więcej o morskich jednorożcach !

Ze względu na złożony związek narwali z kulturą Inuitów, wiele plemion posiada wiedzę na temat zachowania i anatomii narwali. Społeczności Inuitów dostarczyły również informacji o narwalach, a w szczególności o tym, jak globalne ocieplenie wpływa na ekosystem Arktyki.

 

Zachowanie narwali stało się mniej przewidywalne z powodu topnienia pokrywy lodowej oraz zmian w sposobie polowania i migracji. Dotknęło to również społeczności Eskimosów, którym trudniej jest na nie polować.

5) Jednorożec i narwal: łączy ich róg

Drogocenny róg narwala jest głównym łącznikiem z jednorożcami. Rzeczywiście, rogi jednorożca są powszechnie kojarzone z wodą ze względu na ich właściwości oczyszczające. Róg i woda są również głównymi łącznikami z narwalami. Mówi się również, że rogi jednorożca leczą trucizny i choroby. Kiedy polowano na narwale dla ich rogów i sprzedawano je jako rogi jednorożca, wielu ludzi kupowało je, aby leczyć różne choroby. Pogłoski te uznawano za prawdziwe, gdy u tych, którzy wierzyli, że róg pomoże im wyleczyć się z choroby, wystąpił efekt "placebo" 😲 !

 

Krótko mówiąc, narwale to ciekawe, tajemnicze zwierzęta, które rzadko można zobaczyć. Chyba że często podróżujesz do Arktyki. Cechy te przypominają jednorożce, co przyczyniło się do nadania im przydomku - wieloryby jednorożce. Postęp technologiczny i badawczy prawdopodobnie przyniesie więcej informacji o tych stworzeniach. Być może w przyszłości pojawi się więcej podobieństw między nimi 😊.

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Twój koszyk jest obecnie pusty.

Dlaczego nie spróbować jednego z tych produktów ?

Kontynuuj zakupy