Darmowa Dostawa

Pegaz: Jego Historia, Pochodzenie i Mitologia

Pegaz
Streszczenie

Pegaz jest jedną z najbardziej emblematycznych postaci mitologicznych starożytności. Ta grecka legenda, przedstawiana zazwyczaj jako biały koń z parą skrzydeł, najbardziej fascynuje internautów. Wszyscy zastanawiamy się nad jego pochodzeniem, nad jego narodzinami, nad tym, jaka była jego historia życia? Jeśli, jak wielu ludzi, chciałbyś poznać historię tego mitycznego stworzenia, to jesteś we właściwym miejscu. 🐎

Rzeczywiście, po raz pierwszy zaprezentujemy Państwu kompletne podsumowanie historii Pegaza. Następnie porozmawiamy o jego pochodzeniu, rodzinie, narodzinach itd. Na koniec przedstawimy kilka mitów o tym fantastycznym zwierzęciu z mitologii greckiej. Jako bonus, kilka exploitów i walk ⚔️ Pegasusa zakończy ten artykuł.

Streszczenie Pegaz: boski skrzydlaty koń

Pegaz jest bardzo ważnym legendarnym stworzeniem starożytnej historii Grecji. Posiada zarówno cechy konia (wytrzymałość, odporność, siła, zwinność itp.), jak i ptaka 🕊️ (gibkość, szybkość, zdolność do latania itp.). Uważany za boskiego, ten wolny koń może być dosiadany tylko przez odważnych bohaterów, których sam wybierze. Niektóre książki definiują go jako "transporter dusz".
W starożytnej mitologii greckiej Pegaz jest przyjacielem Muz ("dziewięciu córek Zeusa i Mnemosyne"). W kilku pracach uważany jest za nosiciela piorunów i twórcę wiosny Hippocrene 🌩️ za pomocą jednego uderzenia kopytem. Koń ten, powszechnie związany z wieloma bohaterami, którzy na nim jeździli, brał udział w wielu bitwach między bogami, boginiami i śmiertelnikami.
Ponadto, Pegaz ("Pegasus po łacinie") jest czasami związany z siłami natury. Rzeczywiście, najczęściej jest on związany z wodą, gdyż jego ojciec Posejdon jest jej bogiem. Koń jest czczony jako bóg na wielu plakatach na całym świecie. Postrzegany jest zatem jako przewoźnik dusz, który przenosi duchy zmarłych do nieśmiertelnych gwiazd. Krótko mówiąc, Pegaz uosabia mądrość i boskość, gdyż narodził się po śmierci strachu, którego uosobieniem była jego matka "Meduza".

Pochodzenie Pegaza: historia jego narodzin ?

Legenda głosi, że mitologiczne odniesienia mają szczególne i czasami niezwykłe historie. W przypadku Pegaza jest to związek boga (boga wody) i śmiertelniczki (Gorgony Meduzy), która go urodziła i która wygląda jak biały jednorożec lub czarny jednorożec.

Rodzice skrzydlatego konia

Znany jako Posejdon, bóg morza jest nie kto inny jak ojcem Pegaza. Mimo związku z piękną "Amfitrytą", Posejdon czasami spotykał się z innymi pięknymi młodymi kobietami. Wśród nich była słynna Meduza (która później stała się Meduzą Gorgonową).

Związek Posejdona i Meduzy doprowadził do narodzin Pegaza i Chrysaora, ale także do wielu problemów. Rzeczywiście, aby uwieść Meduzę (śmiertelniczkę), bóg Posejdon zamienił się w konia (lub ptaka, w zależności od książki) i zaprowadził swoją ukochaną do świątyni bogini mądrości i strategii (Ateny).

W świątyni poświęconej tej bogini doszło do ich spółkowania i Meduza zaszła w ciążę. Jednak Atena nie doceniła tego związku i postanowiła w swoim gniewie ukarać te dwa gołąbki. Aby tego dokonać, przemieniła Meduzę i jej dwie siostry w potworne stworzenie: Gorgonię. Według niektórych ksiąg konkubina Posejdona miała też ogromne kły, włosy w kształcie węży, zwierzęce pazury (z brązu), itp.

Stała się szkaradna i przerażająca, a niektóre wersje mówią nawet, że Meduza miała moc zamieniania ludzi w kamień jednym spojrzeniem. Aby złamać tę klątwę, Perseusz odciął Meduzie głowę. Tak więc Pegaz i Chrysaor wyrosły z krwi, która trysnęła z szyi ich matki.

Perseusz, śmierć Meduzy i narodziny Pegaza

Jak już powiedzieliśmy, słynny bohater Perseusz (półbóg i król Tiryntu) jest ściśle związany z narodzinami Pegaza. Rzeczywiście, król Polydectes planował ożenić się z piękną Danae (matką Perseusza). Aby oddalić Perseusza od jego matki Danae, Polidektes wymyślił podstęp: ogłosił Perseuszowi swoje zaręczyny z młodą kobietą. Perseusz, szczęśliwy i dumny z Polydectesa (który później stanie się jego wrogiem), oferuje mu prezent w podzięce.
Polydectes zgadza się i prosi go o głowę Meduzy (która była jeszcze w ciąży z Pegazem i Chrysaorem). Tak więc syn Zeusa (Perseusz) wyrusza w trudną i śmiertelnie niebezpieczną misję, by zdekapitować jedyną nieśmiertelną Gorgonę (przyszłą matkę Pegaza). W dokonaniu tego wyczynu, który w czasach starożytnych uważany był za niemożliwy, młodzieńcowi pomagają "Hermes" i "Atena".
Ten ostatni dał mu wiele narzędzi, które miały mu towarzyszyć w walce. Należą do nich ostry miecz, hełm Hadesa (który ma moc uczynienia cię niewidzialnym), magiczna złota torba, lustrzana tarcza i skrzydlate sandały (które mogą latać). Dzięki swoim narzędziom i pomocy bogów, Perseusz przelatuje z sandałem nad trzema śpiącymi Gorgonami. Po cichu, jednym ciosem odcina Meduzie głowę, używając miecza, który otrzymał od bogini Ateny. Tak więc z krwi Meduzy narodził się skrzydlaty koń (Pegaz) i olbrzym Chrysaor (brat Pegaza).
Kiedy pozostałe dwie Gorgony budzą się, Perseusz, który pozostał niewidzialny, odchodzi z głową Meduzy w złotej torbie na plecach. Później Pegaz zgadza się być wierzchowcem Perseusza (męża młodej Andromedy), mimo że ten był mordercą jego matki.

Mitologie związane z pochodzeniem Pegaza

Od momentu pojawienia się w mitologii greckiej, pochodzenie mitu o Pegazie było przedmiotem debaty wielu badaczy i autorów. W 1955 roku Edouard Will ogłosił europejskie pochodzenie, natomiast najbardziej uznana teoria głosi pochodzenie azjatyckie i pochodzi z XXI wieku. Wśród tych teorii, trzy dotyczą pochodzenia tego mitu.

Pegaz jest azjatyckim symbolem burzy

Według historyka Marca-André Wagnera pierwsze pojawienie się skrzydlatych koni datuje się na XIX wiek p.n.e. Według niego, mit o Pegazie z pewnością wywodzi się od bogów asyryjskich i lykańskich. Na podstawie niektórych prac, np. filologów, możemy sądzić, że Pegaz jest owocem starożytnego bóstwa burz z wpływami Irańczyków. Stąd Pegaz jest uważany za godło tego ludu.

Mit o Pegazie jest tylko wymysłem

 

Inne teorie, równie rozpowszechnione, widzą w Pegazie zwykłe wyimaginowane stworzenie powstałe w wyniku obserwacji sił natury. Na przykład, niektórzy twierdzą, że mit pojawił się po burzy, lub po przejściu rzeki. Choć biologiczne istnienie skrzydlatego konia byłoby wysoce nieprawdopodobne, nasuwa się pewna uwaga. Pegaz, podobnie jak gryf, centaur czy sfinks, nie posiada żadnych nadprzyrodzonych elementów.

Składa się on zasadniczo z istniejących elementów, takich jak ciało konia czy skrzydła ptaka. Tak więc jego proces tworzenia polegał po prostu na złożeniu elementów jego dwóch zwierząt. Dlatego każdy człowiek ma swój sposób przedstawiania "swojego Pegaza". Każda osoba przypisuje mu sposób latania, sposób poruszania się, a także kolor. Niektórzy posunęli się nawet do wymyślenia Alicorna (reprezentacja skrzydlatego konia noszącego róg "Pegaza + Jednorożca"). Możesz również odkryć nasz artykuł o 15 mitycznych zwierzętach

Mitologia Pegaza narodziła się z walki statków

 

Starożytne teorie wiążą Pegaza z bitwą morską, a nawet z prostą postacią z opowieści. Według "Plutarcha" w jego dziełach moralnych, opowiada on tę historię inaczej. Rzeczywiście, Chimera to kapitan piratów o imieniu Chimarros. Ten ostatni wyrządził Lycjanom wiele szkód. Aby się zemścić, książę lykański (Belerephon) wyruszył do walki z Chimarrosem i zabił go oraz jego kapitana. Pegaz i Chrysaor zostają uwolnieni z tego statku, a Meduza jest prawdopodobnie jego dowódcą. Mimo, że ta wersja nie jest najpopularniejsza, odniosła wielki sukces.

Niektóre godne uwagi wyczyny skrzydlatego "białego" konia

Pegaz, legenda starożytnych Greków, jest godny uwagi ze względu na niektóre z wyczynów, których dokonał za życia.

Pegaz odnosi sukces w pokonaniu Chimery wraz ze swoim wiernym przyjacielem Bellerophonem

W mitologii greckiej Chimera była potworem, który przerażał śmiertelników z powodu swojego wyglądu fizycznego i mocy. Rzeczywiście, morfologicznie był on porównywalny z trzema zwierzętami. Jego ciało było jak schab, jego głowa jak kozioł, a jego ogon jak wąż. Tak więc istota ta, pokonana przez Pegaza i Belerefona, posiadała atuty każdego z tworzących ją zwierząt (moc, siłę, żywotność itp.). Co więcej, niektóre książki opisywały Chimerę jako ziejącą ogniem, jak smok powietrzny.
Aby pokonać tego stwora, Bellerophon (grecki wojownik) dosiadł Pegaza i stał się panem powietrza. W ten sposób mógł skorzystać zarówno z szybkości jak i zwinności tego konia, aby uniknąć płomieni wytwarzanych przez Chimerę. Dzięki jego strzałom ważącym ołów, ten bohater i jego sojusznik Pegaz wyszli z tej bitwy zwycięsko. Dwaj bohaterowie kontynuowali swoją przygodę z serią innych bitew, w których zawsze wychodzili zwycięsko.

Perseusz i skrzydlaty koń ratują Andromedę

Po tym, jak Perseusz zabił Meduzę Gorgonię, nie można było uwierzyć, że będzie miał szansę użyć Pegaza jako wierzchowca. Stało się to jednak jakiś czas przed powrotem Perseusza, syna Zeusa, do Polidektesa. Niektóre źródła wyjaśniają, że Pegaz zgodził się na jazdę, ponieważ Perseusz pozwolił jemu i jego bratu żyć, gdy ich matka zginęła w pobliżu oceanu.
Od tej pory Perseusz leciał na grzbiecie skrzydlatego konia przez Etiopię, gdzie zobaczył kobietę (Andromedę). Temu ostatniemu groziła śmierć z rąk morskiego potwora. Rodzice dziewczynki, przerażeni tym, co miało się wydarzyć, zobaczyli zbliżającego się do nich ptasio-skrzydlatego konia i słynnego syna Zeusa.
Młody człowiek zaoferował pomoc rodzicom Andromedy pod warunkiem, że potem będzie mógł się z nią ożenić. Dzięki zręczności Pegaza, który wykorzystując promienie słońca i odbicie w morzu posuwał się naprzód, Perseuszowi udało się odciąć głowę potworowi i tym samym uratować przyszłą żonę.

Belerephon nie osiąga królestwa niebieskiego

Święta góra Olimp uważana jest za miejsce niebiańskie i święte. Ta góra jest domem różnych bogów po ich ziemskiej wędrówce. Bellerofon, który stał się dumny, miał tylko jeden cel: dotrzeć na Olimp. Jednak mimo wyczynów tego rycerza, niektóre bóstwa, takie jak Zeus, nie dostrzegały w nim cech "prawdziwego boga".

Aby dotrzeć na tę świętą górę, Bellerophon zamierza użyć latającego konia (Pegaza). Dwie istoty rozpoczynają swoją podróż do nieba, którą przerywa upadek próżnego bohatera Bellerophona. Pegaz kontynuuje podróż i zostaje powitany przez samego boga Zeusa w jego stajni. Jego przyjaciel przeżywa upadek i wraca do swojego ziemskiego świata. Tam pozostaje sam do końca swojego śmiertelnego życia.

Aby usprawiedliwić porażkę Belerephona, pojawiło się kilka wersji. Według niektórych autorów starożytnych, to właśnie mądrość skrzydlatego konia uniemożliwiła bohaterowi dotarcie do świętej góry bogów. Jednak inne wersje oskarżają Zeusa o wysłanie pszczoły, która użądliła Pegaza, aby go pobudzić.

Opowieść o Pegazie: na zakończenie

Pegaz, skrzydlaty rycerz, ma bardzo szczególną historię. Chociaż jego pochodzenie, a nawet historia życia, są czasami kontrowersyjne przez niektórych autorów, to fantastyczne zwierzę pozostaje legendą. Podobnie jak jednorożce, reprezentacje tej wyimaginowanej postaci heraldycznej są modne w kinie. Każdy przypisuje mu kolor, a czasem kilka dodatkowych przydatków, takich jak róg.

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Twój koszyk jest obecnie pusty.

Dlaczego nie spróbować jednego z tych produktów ?

Kontynuuj zakupy