Darmowa Dostawa

Niezwykłe: Pochodzenie Jednorożca

Niezwykłe: Pochodzenie Jednorożca
Streszczenie

Czy zawsze zastanawiałeś się nad pochodzeniem jednorożca, tajemniczego legendarnego stworzenia? Rozszyfrujmy wspólnie jego historię!

1) Wprowadzenie: Narodziny mitu

Jednorożec to legendarne stworzenie przedstawiane zwykle z ciałem konia, ale z rogiem, zwykle w kształcie spirali, wyrastającym z jego czoła. Jest uważany za jedną z najbardziej czczonych mitycznych bestii wszech czasów. Pojawiając się w wielu kulturach, jednorożec stał się symbolem czystości i piękna, i jest jednym z niewielu mitycznych stworzeń, które nie kojarzą się z przemocą, niebezpieczeństwem i strachem. Wraz z postępem ludzkości, ustanawiając świat pokoju i harmonii, cechy jednorożca rezonują w ludziach.

Ogród rozkoszy jednorożca

Ogród rozkoszy ziemskich Hieronima Boscha 1602 

Na Wschodzie, podobnie jak na Zachodzie, jednorożec jest symbolem czystości. W średniowiecznej tradycji wierzono, że alicorn, spiralny róg jednorożca (słowo "Alicorn" może być również nazwą skrzydlatego jednorożca / rogatego Pegaza), jest w stanie leczyć i neutralizować trucizny. Cnota ta pochodzi od Ctesiasa, greckiego lekarza, który używał jej w Indiach i Persji do wyrobu zlewek, które odtruwały pacjentów cierpiących na trucizny.

2) Jednorożec: Pochodzenie mitu

W przeciwieństwie do większości innych legendarnych stworzeń, jednorożec był i nadal jest uważany przez niektórych za prawdziwe zwierzę z przeszłości. Może to wynikać z faktu, że fizjologicznie jednorożec jest podobny do zwierząt, które żyją na wolności i były regularnie polowane i czczone przez ludzi, takich jak jelenie, konie, oryksy i łosie.

W oparciu o kości znalezione na szczątkach zwierzęcia podobnego do byka, twierdzono, że jednorożec był powszechnym symbolem podczas cywilizacji Indus Valley. Inne wymarłe stworzenia, takie jak Elasmotheium, wymarły krewny nosorożca, który żył na europejskim stepie, mają wiele z tych samych cech fizycznych co jednorożec, podobnie jak narwal, który, choć jest zwierzęciem morskim, ma jedyny w przyrodzie rodzaj rogu porównywalny z jednorożcem. Niektórzy naukowcy spekulowali nawet, że być może zmutowana forma kozy została w przeszłości pomylona z jednorożcem.

pochodzenie Jednorożca

3 ) Narwal: Odległy przodek jednorożca?

Rogi jednorożców, które często znajdowano w średniowiecznej i renesansowej Europie, są bardzo często przykładami unikalnych prostych spiralnych kłów charakterystycznych dla narwala, arktycznego walenia (Monodon monoceros), co ustalił duński zoolog Ole Worm w 1638 roku. W przeszłości były one przedmiotem bardzo cennego handlu. Na tym opiera się zwyczajowe przedstawienie rogu jednorożca w sztuce.

Narwal pochodzenie Jednorożca

Pytanie o pochodzenie jednorożca jest potęgowane przez różne twierdzenia o autentycznych szczątkach. Szkielet jednorożca został rzekomo znaleziony w Einhornhöhle ("Jaskinia Jednorożca") w niemieckich górach Harz w 1663 roku. Twierdzeniom, że tak zwany jednorożec miał tylko dwie nogi (i był zbudowany ze skamieniałych kości mamutów i innych zwierząt) zaprzeczają lub wyjaśniają je relacje o tym, że przemytnicy zrabowali szkielet; relacje te twierdzą ponadto, że - co być może niezwykłe - złodzieje pozostawili czaszkę wraz z rogiem. Szkielet został zbadany przez Leibniza, który wcześniej wątpił w istnienie jednorożca, ale został przekonany.

jednorożec-szkielet

Historię jednorożca można prześledzić w starożytnej Grecji, w źródłach takich jak Herodot, Arystoteles i Ctesias, chociaż wydaje się, że istnieje niewielka zgodność między tymi trzema źródłami co do lokalizacji geograficznej i tego, czy zwierzę posiadało magiczne moce. Jednorożec pojawia się w starożytnej kulturze sumeryjskiej, a także w Starym Testamencie Biblii. Prawdopodobnie wszystkie te interpretacje mają swoje źródło w folklorze i historii naturalnej regionu.

Początki jednorożca na Wschodzie są nieco inne. Chin Qilin nie jest podobny pod względem budowy ciała do żadnego naturalnie występującego zwierzęcia, a jego znaczenie w legendach o sprawiedliwości i przepowiedni sugeruje, że jest stworzeniem całkowicie fikcyjnym. Nie oznacza to jednak, że starożytni Chińczycy nie wierzyli w jego istnienie.

Produkty Jednorożca

4) Polowanie na jednorożce

Jednym z tradycyjnych artefaktów związanych z jednorożcem jest polowanie na zwierzę polegające na uwięzieniu go przez dziewicę. Słynna późnogotycka seria siedmiu gobelinów "Polowanie na jednorożca", łącząca w sobie zarówno tematykę świecką, jak i religijną, jest szczytowym osiągnięciem europejskiej sztuki gobelinowej.

polowanie na jednorożca

Gobeliny są obecnie wystawione w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. W tej serii bogato ubrani szlachcice w towarzystwie myśliwych i psów ścigają jednorożca na tle millefleurów lub scenerii ogrodowych. Sprowadzają zwierzę do zatoki z pomocą młodej dziewczyny, która łapie je w pułapkę swoimi wdziękami, a następnie okazuje się, że zabija je i zabiera z powrotem do zamku. Na ostatnim i najsłynniejszym obrazie, "Jednorożec w niewoli", jednorożec ukazany jest żywy i szczęśliwy, przykuty do drzewa granatu otoczonego płotem, na polu kwiatów. Uczeni spekulują, że czerwone plamy na jego bokach to nie krew, ale raczej sok z granatów, które były symbolem płodności. Jednak prawdziwe znaczenie tajemniczego, zmartwychwstałego jednorożca w ostatnim panelu jest niejasne. Cykl został utkany około 1500 roku w Niderlandach, prawdopodobnie w Brukseli lub Liege, dla nieznanego mecenasa.

5 ) Heraldyka: Jednorożec na herbach rycerskich

W heraldyce jednorożec przedstawiany jest jako koń z kopytami i brodą kozła, lwim ogonem i cienkim, spiralnym rogiem na czole. Czy to dlatego, że był emblematem Wcielenia, czy też przerażających zwierzęcych namiętności surowej natury. Jednorożec nie był szeroko stosowany we wczesnej heraldyce, ale stał się popularny od XV wieku. Chociaż czasami przedstawiany jest z obrożą, co może być brane pod uwagę w niektórych przypadkach jako wskazówka, że został oswojony lub zahartowany, częściej przedstawiany jest z obrożą, do której przymocowany jest zerwany łańcuch, pokazujący, że uwolnił się z niewoli i nie może być już z niej wyciągnięty.

Jest on prawdopodobnie najbardziej znany z królewskiego herbu Szkocji i Zjednoczonego Królestwa: dwa jednorożce podtrzymują szkocki herb; lew i jednorożec podtrzymują herb Zjednoczonego Królestwa.

herb Szkocji jednorożec

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Twój koszyk jest obecnie pusty.

Dlaczego nie spróbować jednego z tych produktów ?

Kontynuuj zakupy