Darmowa Dostawa

Syberyjski Jednorożec: Wszystko o Dinozaurze Jednorożcu

Syberyjski Jednorożec
Streszczenie

Rodzaj Elasmotherium, znany również jako "dinozaur jednorożec" lub "gigantyczny jednorożec syberyjski", to wymarły gatunek nosorożca, który żył w Eurazji w późnym pliocenie i plejstocenie.

Po napisaniu artykułu o pegazach i mitycznych zwierzętach przyjrzymy się dinozaurowi jednorożcowi. Ich istnienie datuje się na 2,6 mln lat, choć ich najnowsze skamieniałości mają około 29 tys. lat. Najbardziej znany gatunek z tego rodzaju, Elasmotherium sibiricum, był wielkości mamuta, pokryty sierścią i miał duży róg na czole, stąd jego przydomek "syberyjski jednorożec". Według pierwszych szacunkowych opisów, bestia miała około 2 metry wysokości, 4,5 metra długości i ważyła imponujące 4 tony. Niektórzy uczeni twierdzą, że to właśnie od niego może pochodzić legenda o mitycznym jednorożcu, gdyż miał on jeden róg, długi na dwa metry, ostry i gruby. Dlatego często nazywany jest też gigantycznym jednorożcem.

Elasmotherium", ilustracja autorstwa Heinricha Hardera wykonana około 1920 roku. (Domena publiczna)

Pochodzenie Jednorożca Syberyjskiego

Jest to zwierzę, które zamieszkiwało stepy Rosji i Azji Środkowej i w rzeczywistości bardziej przypominało nosorożca niż konia. Do tej pory naukowcy uważali, że zwierzę to wyginęło 350 000 lat temu. Jednak analiza nowej skamieniałej czaszki znalezionej w rejonie Pawłodaru w Kazachstanie wskazuje, że dinozaur jednorożec wyginął 29 000 lat temu. Ta 300 000-letnia luka, która jest już znacząca, zawiera również coś istotnego, a mianowicie, że syberyjski jednorożec zbiegłby się w czasie z ludźmi. Jesteśmy więc daleko od czasów epoki jurajskiej, kiedy żył słynny dinozaur Tyranozaur... Jego przydomek Unicorn Dinosaur nie jest więc do końca trafny.

Róg tego zwierzęcia, znanego naukowo jako Elasmotherium sibiricum, mógł mierzyć nawet dwa metry długości. Oprócz długości, róg jest wyjątkowo gruby i ostry.

Odkrycie Syberyjskiego Jednorożca

Artystyczna interpretacja pradawnego nosorożca o przydomku "Gigantyczny Jednorożec", Elasmotherium sibiricus z plejstoceńskiej Syberii. (Apokryltaros/CC BY SA 3.0)
Szczątki tego zwierzęcia zostały właśnie odnalezione w Kazachstanie i wywołały rewolucję z powodu ich datowania. Na głowie miał jednak róg, długi na około dwa metry, gruby i szarawy. Jest to Sibiricu elasmotherium, zwierzę z rodziny nosorożców, o którym sądzono, że wyginęło 350 000 lat temu, a które, w świetle odkrycia dobrze zachowanej skamieniałej czaszki w Kazachstanie, w rzeczywistości żyło tylko 29 000 lat temu. Według badań opublikowanych w tym miesiącu w American Journal of Applied Sciences, najbardziej zaskakujące jest to, że takie zwierzę zdołało przetrwać do tak późnego okresu. Wyjaśnienie leży w regionie, z którego pochodzi jego nazwa - Syberii, gdzie dinozaur jednorożec mógł się schronić w odpowiednim siedlisku na dłużej niż w pozostałych częściach świata. Naukowcy próbują teraz powiązać czynniki środowiskowe z wymieraniem gatunków nieprzystosowanych, co może pomóc w prognozach na przyszłość. Zwierzę to różniło się od dzisiejszego nosorożca tym, że posiadało tylko jeden róg, który był znacznie dłuższy i ostrzejszy, a także grubszy u nasady, prawdopodobnie w wyniku połączenia dwóch rogów gatunku, który przetrwał do dziś.

Jednorożec syberyjski: wszystko o jego wyginięciu

Jednorożce zniknęły z zapisu kopalnego pod koniec plejstocenu, około 10 000 lat temu, wraz z dużą częścią megafauny półkuli północnej, co jest uważane za najbardziej prawdopodobną datę wyginięcia tego rzekomego dinozaura (który oczywiście nie jest dinozaurem). Niektórzy twierdzą jednak, że populacje tego gatunku mogły przetrwać jeszcze kilka tysiącleci, dając początek niektórym bestiom z euroazjatyckiego folkloru stepowego.

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Twój koszyk jest obecnie pusty.

Dlaczego nie spróbować jednego z tych produktów ?

Kontynuuj zakupy