Darmowa Dostawa

Znaczenie Kawaii: Początki japońskiego trendu !

Znaczenie Kawaii
Streszczenie

Jeśli wiesz cokolwiek o japońskiej popkulturze, prawdopodobnie słyszałeś o słowie kawaii. Dosłownie oznacza "słodki" w języku japońskim, "kawaii" jest używany do opisania wszystkich rodzajów rzeczy. Termin ten kojarzy się również z legendarnymi koniowatymi, na przykład z pluszowym jednorożcem ! Ale nie tylko: możemy pomyśleć o Pokémonach, modzie lolita itp...

To nie tylko słowo: to zjawisko kulturowe. Jak powstało określenie kawaii? W tym artykule postaramy się wyjaśnić wszystko, co musisz wiedzieć o tym terminie: jego etymologię, estetykę z nim związaną i jej ewolucję, ludzi, którzy za nim stoją i wiele więcej ! 😊

1) Znaczenie słowa "Kawaii" w języku japońskim

Słowo "kawaii" pochodzi do nas z epoki Taisho (1912 - 1926), a dokładniej od terminu "kawayushi", który oznacza jednocześnie zawstydzonego, żałosnego, nieśmiałego, miłego i małego. Tyle znaczeń w jednym słowie! Nawet jeśli znaczenie, które zwykle nadajemy to "urocze", to stwierdzenie, że jest ono jedyne jest po prostu błędne. "Kawaii" odnosi się do takich pojęć jak miłość, czułość i ochrona. Przypomina cechy fizyczne małych dzieci i niemowląt, a także zaskakująco czerpie wpływy z kultury zachodniej, na przykład z dużymi okrągłymi oczami. Wynika to zapewne z interakcji między Amerykanami a Japończykami podczas II wojny światowej.

"Kawaii" może mieć obecnie wiele znaczeń:

 • Dziecięcy
 • Niewinny
 • Okrągła
 • Zbuntowany
 • Kochany
 • Żałosne
 • Zachodnia
 • Wdzięczna

Może też odnosić się do osoby, która nie ma wad lub złych cech.

2) Historia kultury Kawaii

Według niektórych artykułów na temat terminu kawaii z lat 70. ubiegłego wieku, można się zastanawiać, czy ten trend nie zaczął się już przed epoką Heian (794-1185)! Rzeczywiście, jeśli spojrzymy na sztukę japońską, zauważymy, że jest tam wiele zwierząt lub przedmiotów nieożywionych o cechach ludzkich. Poprzez dodanie twarzy do przedmiotu, staje się on bardziej żywy i ludzie czują do niego przywiązanie. Ta sama zasada dotyczy zwierząt, którym nadaje się ludzkie ciała, co widać w anime. Kocie dziewczyny są bardzo popularne na przykład 🐱 !

 

Eksplozja trendu kawaii, jaki znamy dzisiaj, zaczęła się rozwijać na początku lat 70-tych, po II wojnie światowej. Początki można było zaobserwować u nastoletnich dziewcząt, które zaczęły ozdabiać swoje pismo drobnymi symbolami, takimi jak serca, gwiazdki itp. oraz przyjmować okrągły styl pisania. Stworzyło to wówczas wiele problemów: w wielu szkołach był zakazany. To prawdopodobnie stąd wzięły się dzisiejsze emoji i koamoji !

3) Trend Kawaii w Japonii

Pierwsze oficjalne ślady trendu kawaii znaleziono w okresie Edo (1603-1868), w postaci napisów na drewnie znanych jako "dijinga", co dosłownie oznacza: "malowanie pięknej osoby".

Kawaii" stało się naprawdę popularne wraz z pojawieniem się trzech głównych ruchów: ilustracji młodych kobiet, stylu Shojo oraz marketingowych obrazów fantasy. Ilustracje kobiet pochodzą z tego samego okresu co drzeworyty. Pierwszym artystą shojo był Yameji Takehisa w 1914 roku. W tym czasie termin kawaii był używany w odniesieniu do japońskiego plebsu: trwało to do lat 80. Mówi się, że kultura kawaii powstała tak naprawdę dopiero dzięki twórczości Takehisy. Jego rysunki mieszały kultury zachodu i wschodu: rysował okrągłe oczy (które w tamtych czasach były uważane za wulgarne) i jako pierwszy użył słowa "kawaii" w odniesieniu do swoich prac "chiyogami". Chiyogami odnosi się do sztuki kształtowania papieru (z której wywodzi się origami).

 

W latach 70. zaczęło pojawiać się wiele rysowniczek, które próbowały zrobić sobie miejsce. Zaczęły one przedstawiać dziewczyny kawaii w taki sam sposób jak męscy rysownicy, ale z dodatkową głębią. Bohaterowie ci często mieli wielką siłę i silne poczucie przygody. "Kawaii" zaczęło oznaczać brak negatywnych cech charakteru, przez co znaczenie tego terminu zmieniło się na zawsze. Siła i pewność siebie stały się cechami cenionymi u uroczych dziewczynek. Przed latami 70. jedynymi osobami zainteresowanymi trendem kawaii były małe dziewczynki. Od tego momentu w zjawisko zaczęły wchodzić nastoletnie dziewczyny i młode kobiety.

Styl shojo został również wykorzystany jako sposób na rozwój i rozpowszechnienie na świecie po II wojnie światowej. W tamtym czasie publikacje modowe w ogóle nie były skierowane do nastoletnich dziewczyn. Dopiero gdy pojawiły się postaci z gatunku shojo, a co za tym idzie kawaii, dziewczęta zaczęły być zachęcane do identyfikacji jako grupa. Zaczęli się ubierać w określony sposób lub nosić określone akcesoria. Tak więc tożsamość młodych ludzi była definiowana w kategoriach tego, co im się podobało pod względem postaci czy ubrań.

 

Japonia to kraj pełen sprzeczności, takich jak opozycja między bardzo surową i nadzorowaną kulturą pracy z jednej strony, a kapryśną kulturą kawaii z drugiej. Moda na Kawaii jest tak naprawdę sposobem dla ludzi na ucieczkę na kilka chwil od ekstremalnej presji szkoły i pracy. Daje im możliwość wyrażenia siebie w modzie, sztuce i stylu życia. W pracy każdy musi być codziennie bardzo zdyscyplinowany, dlatego jedni dekompresują się przy kuflu piwa, a inni wolą otaczać się słodyczami ! Japończycy przez większość życia muszą nosić uniform: najpierw w szkole, a potem w pracy. Zrozumiałe jest więc, że po pracy chcą założyć coś zupełnie innego. Jest jednak próba wprowadzenia odrobiny kawaii podczas pracy. Czy wiesz, że wszystkie prefektury w Japonii, a nawet niektóre firmy mają swoje maskotki ? 😄

4) Hello Kitty: Maskotka Kawaii !

Hello Kitty to chyba najbardziej znana ikona kawaii! Sanrio, jej twórca, przez lata odnawiał jej projekt, przyciągając młode dziewczyny, które lubią się modnie ubierać! Utowarowienie mody kawaii nie jest niczym nowym. Takehisa był właścicielem sklepu z początku trendu kawaii: sprzedawał przedmioty młodym dziewczynom. Hello Kitty jest tego współczesnym ucieleśnieniem: jest sprzedawana pokolenie po pokoleniu.

Urodzona w 1974 roku najsłynniejsza postać Sanrio od dziesięcioleci jest fantastycznym nośnikiem promocji kultury kawaii, nie tylko w Japonii, ale i na całym świecie! Pojawiała się na torbach, koszulkach, a nawet przedmiotach domowego użytku: tosterach, łyżkach, szklankach do toalet... Wszystko było Hello Kitty !

 

Najciekawsze w trendzie kawaii jest to, że wszystko jest tak naprawdę bardzo proste. Prawie wszystkie postacie mają ten sam design: duże oczy, duża głowa, mały nos i prawie brak mimiki. Podobnie jak Hello Kitty i Rilakkuma! Hello Kitty nie ma ust, ale to nie przeszkadza jej w niesieniu radości na całej planecie. 🐱

Jakby tak pomyśleć, to inne kraje też mają swoje maskotki, które można uznać za "kawaii". Możemy wspomnieć o "Atomówkach", czy innych postaciach Disneya. Ale powiedzmy sobie szczerze: moda kawaii jest znacznie bardziej obecna w Japonii! W wielu krajach zachodnich cuteness jest często konotowane jako "dziecinne", w złym znaczeniu tego słowa. Nawet jeśli zmieniło się to dzięki Hello Kitty, to nadal tabu jest zainteresowanie wszystkim, co słodkie, zwłaszcza dla chłopców. W Japonii jest to rzecz całkowicie akceptowana, nikt nie będzie Cię oceniał! Na przykład, to zupełnie normalne, że 50-letni mężczyzna lubi kreskówki lub artystów, którzy śpiewają w dziecinny sposób.

5) Pisanie Kawaii

Kawaii writing jest jednym z niewielu niekomercyjnych przejawów kultury kawaii. W 1974 roku dziewczyny zaczęły pisać poziomo (tak jak my, podczas gdy pismo japońskie było zwykle czytane z góry na dół), z zaokrąglonymi znakami, niektórymi angielskimi słowami i małymi rysunkami. Miły ukłon w stronę świata zachodniego, który był postrzegany jako swobodniejszy i fajniejszy, a także oderwanie od sztywnej japońskiej tradycji! Był to również sposób dla nastolatków na wyrażenie siebie poprzez pisanie: coś, co wcześniej nie istniało.

 

6) Różne rodzaje "Kawaii"

Trend kawaii jest tak naprawdę wielowymiarowy. Istnieje wiele różnych subkultur kawaii, z których część wymienimy tutaj:

 • Guro-Kawaii: Uroczy z mrocznym twistem. Wyraża się to np. w makijażu o wysokim kontraście.
 • Kimo-Kawaii: Uroczy z nutką grozy. Można pomyśleć na przykład o lalkach Kewpie.
 • Busu-Kawaii: Urocza i brzydka jednocześnie. To trochę sprzeczność: ten trend chce grać na uczuciu litości.
 • Ero-Kawaii: Uroczy i seksowny. Można pomyśleć o pasach do pończoch, kocich dziewczynkach, prowokacyjnie ubranych sprzątaczkach itd.
 • Shibu-Kawaii: Uroczy i dyskretny. Ten trend można zastosować w życiu codziennym: być kawaii, ale bez przesady. Może to być np. ładna spinka do włosów, charms do telefonu itp. Przeciwieństwem byłaby gotycka lolita.

 

7) Moda Kawaii w życiu codziennym

Moda Kawaii nie jest już tylko dla dziewcząt i młodych kobiet - obecnie przenika każdy aspekt życia w Japonii! Firmy używają maskotek kawaii (od salonów fryzjerskich po warsztaty samochodowe), znaki drogowe mają akcenty kawaii (na Okinawie bariery używane do zarządzania ruchem samochodowym podczas budowy mają głowy psów shisa, a na pokrywach studzienek znajdują się nawet urocze postacie!), przejścia dla pieszych mają urocze dźwięki, a japońskie sieci społecznościowe są pełne kawaii.

 

Gwiazdy popu, zarówno męskie jak i żeńskie, noszą ubrania kawaii, zachowują się kawaii i piszą kawaii (piosenkarka May'n jest bardzo dobrym przykładem: jej podpis zawiera mały rysunek jej samej!), jedzenie i przekąski są w jasnych i słodkich opakowaniach lub mają kształt kawaii (wiele słodyczy ma kształt maskotek kawaii). Gry wszelkiego rodzaju często zawierają elementy kawaii, a inne obracają się wyłącznie wokół tego tematu, jak np. hit Neko Atsume (Kitty Collector), gra, w której celem jest zbieranie uroczych kotków z kreskówek ! Lista sięga dalej i dalej. Kiedy po raz pierwszy przyjeżdżasz do Japonii, masz wrażenie, że kąpiesz się w morzu słodkości. Po pewnym czasie zdasz sobie sprawę, że już tego nie zauważysz, ponieważ moda kawaii stała się głównym aspektem codziennego życia. I tym lepiej: dodaje odrobinę miękkości do twardego i sztywnego świata!

8) Przyszłość kultury Kawaii

Obecnie istnieje tak wiele różnych rodzajów kawaii, poza Hello Kitty, że nawet mroczne i gotyckie mogą być uznane za kawaii! Weźmy na przykład Kuromi, postać z Sanrio: jej inspiracją jest punk, ale nadal jest super słodka! Oprócz różnych trendów kawaii wymienionych powyżej, byliśmy świadkami powstania ruchu Yami-Kawaii, który uwzględnia chorobę i depresję, aby pomóc cierpiącym i pozwolić im wyrazić siebie.

Możemy jednak zauważyć, że pozbawione emocji postacie, takie jak Hello Kitty, zaczynają ustępować miejsca bohaterom kawaii, z którymi łatwiej się identyfikować, takim jak leniwy Gutedama, który nie może znieść swojego życia, ale nadal jest uroczy! Możemy też pomyśleć o uroczej, ale jednak złej Aggretsuko, która jest wielką fanką metalu.

 

Można więc śmiało przewidzieć, że trend kawaii będzie trwał jeszcze długo! Dobrze zakorzeniony i stale ewoluujący, jest symbolem indywidualności nie tylko japońskich nastolatków, ale całej planety. Widzimy, że wkrada się ona we wszystkie elementy społeczeństwa i nie ma zamiaru się zatrzymać! Więc nie martwcie się, trend kawaii nie zamierza się zatrzymać 😉

Nasącz się kulturą japońską z jednorożcem Kawaii !

Nasz przegląd trendu kawaii w Japonii i na świecie dobiegł końca. Widzieliśmy, że ten trend przeszedł długą drogę i zapewne jeszcze długo będzie się utrzymywał. Jak widzisz rozwój mody kawaii w najbliższych latach? Nie wahaj się powiedzieć nam, co myślisz w sekcji komentarzy!

Jak nietrudno się domyślić, trend kawaii zawitał również do jednorożców! Obecnie widzimy wiele strasznie uroczych przedmiotów Kawaii, czy to w zabawkach, ubraniach, akcesoriach czy dekoracjach: pluszaki, piżamy, pościel, biżuteria, lista jest nieskończona!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Twój koszyk jest obecnie pusty.

Dlaczego nie spróbować jednego z tych produktów ?

Kontynuuj zakupy