Darmowa Dostawa

Ryba Jednorożec: Wyjątkowy Gatunek !

jednorożec ryba
Streszczenie

Jeśli lubisz jednorożce, to pewnie już słyszałeś o rybach jednorożców. Zastanawialiście się kiedyś czy są to prawdziwe stworzenia czy tylko legenda ?

Nie zadawaj sobie już tego pytania: to prawdziwy gatunek ! Nie są w żadnym wypadku legendą, nie są też wspominane w opowieściach i bajkach, w przeciwieństwie do np. jednorożca w Biblii. Pływają w morzu, tak jak każdy inny podwodny gatunek! W niektórych miejscach na planecie można nawet zjeść rybę jednorożca.

Zanim zanurzysz się w morzu ze swoim sprzętem do nurkowania, poświęć chwilę, aby zrozumieć, czym są te intrygujące stworzenia: to właśnie zrobimy w tym artykule! Ryby jednorożce w niczym nie przypominają znanego wielu z nas Białego Jednorożca czy błyszczącego PluszowegoTęczowego Jednorożca. To nadal piękne stworzenia i zasługują na obserwację. Więc następnym razem, gdy zanurkujesz w wodzie z maską i rurką, uważaj, możesz zobaczyć kilka !

1) Ryba z rogiem jednorożca !

Pierwszą zagadką do rozwiązania w przypadku tych ciekawych ryb jest to, skąd biorą swoją nazwę. Zwłaszcza, że tak naprawdę nie wyglądają jak jednorożce ! Pewnie już się domyśliliście: mają na czole róg, który oczywiście przypomina spiralny róg jednorożca. W rzeczywistości jednak ich róg nie przypomina rogu jednorożca. Może osiągnąć długość ponad 10 centymetrów i jest po prostu kostną wypukłością.

Nie wszystkie ryby tego gatunku mają róg, ale nadal zachowują nazwę ryby jednorożca. Wszystkie mają parę kolców między ogonem a ciałem, które skierowane są do przodu i mogą być używane jako środek ataku lub obrony.

Ryba ta nazywana jest również Nasonem lub Nasicem: stanowią one rodzaj ryb z rodziny surwiwalowatych. Czasami nazywane są również "Sinungay", co pochodzi od filipińskiego słowa "sungay", które oznacza "róg". Róg ten jest oczywiście najbardziej charakterystyczną cechą tego gatunku !

 

Ryby te są również doskonałymi pływakami. Jak wszystkie ryby płaskoboczne, są zbudowane dla prędkości i mogą dash przez wodę z niesamowitą umiejętnością i zwinnością! Ta zdolność w oczywisty sposób przypomina szybkość legendarnego konia: celność jest jedną z wielu magicznych mocy jednorożców !

2) Rozmiar i wygląd ryby jednorożca

Ryby jednorożce mogą być zaskakująco duże: osiągają nawet 90 cm długości. Nic wspólnego ze złotą rybką w Twoim akwarium, więc 😄. Ogólnie noszą ciemnobrązowy kolor, prawdopodobnie po to, by lepiej wtopić się w ocean. Jeśli myślałeś, że są białe i błyszczące z tęczową grzywą, to nie trafiłeś !

Jednak niektóre ryby jednorożce mają kolorowe wzory, co może je nieco zbliżyć do ich tęczowych kuzynów! W szczególności są to ryby jednorożce z pomarańczowymi lub niebieskimi płetwami i kolcami.

 

Ryby jednorożce mają długą, spiczastą głowę i piękny, elegancki ogon. Tak jak jednorożce świecą w ciemności lasu, ogon ryby jednorożca jest częścią, którą widzimy jako pierwszą: odbija promienie słoneczne z powrotem do nas, gdy przebijają się przez wodę i docierają do naszych oczu !

3) Gdzie żyją ryby jednorożce ?

Ogólnie rzecz biorąc, jednorożce występują w regionie Indo-Pacyfiku. Są w domu w ciepłych morzach i koralowcach. W przeciwieństwie do wielu innych gatunków, nie są szczególnie terytorialne. Wręcz przeciwnie, na ogół poruszają się po dużych obszarach w poszukiwaniu pożywienia.

Czy chcesz zobaczyć taki podczas następnych wakacji ? W takim razie powinieneś wybrać jeden z tych kierunków: Ocean Indyjski, Ocean Spokojny, Hawaje, niektóre kraje Azji Wschodniej. Mówi się, że ryby jednorożce pływają również w pobliżu raf Japonii, więc widać, że te ryby rozprzestrzeniają się na dużym obszarze! W skrócie jest to dość proste: wszędzie tam, gdzie jest ciepłe morze i koralowce, masz duże szanse na spotkanie z rybą jednorożca ! 🐟

 

Jeśli widzieliście je już wcześniej, nie krępujcie się powiedzieć nam w sekcji komentarzy: co o nich myśleliście, czy wyglądały jak ich kuzyni legendarne konie ? Co jeszcze widziałeś na ich temat ?

4) Co jedzą ryby jednorożce ?

Większość diety ryb jednorożców stanowią glony, których w ich siedlisku jest pod dostatkiem. Jak większość ryb, nie są wybredne i zjedzą wszystko, co uda im się znaleźć. Niektóre będą pływać w pobliżu ławic małych ryb, aby znaleźć bogate w składniki odżywcze odchody, podczas gdy inne będą podróżować na duże odległości i odwiedzać wiele miejsc, aby znaleźć swoje jedzenie.

Wiele ryb jednorożców lubi też jeść chwasty. Wykorzystują ją również jako kryjówkę, jeśli czują się zagrożone przez drapieżnika. To oczywiście przypomina nam jednorożce, które pasą się na łąkach, podczas gdy ich wodni kuzyni poruszają się zwinnie między prądami morskimi, aby znaleźć pożywienie tu i tam !

 

Ryby jednorożce nie zjadają innych ryb: nie są drapieżnikami. Z drugiej strony lubią unikać innych ryb, które są większe od nich, w obawie, że same staną się ucztami! Ich roślinożerność, z tego punktu widzenia, jest dość podobna do jednorożców.

5) Czy Ryby Jednorożce są jednorożcami ?

Pod względem wyglądu ryby jednorożce bardzo różnią się od prawdziwych jednorożców. W przeciwieństwie do magicznych koniowatych nie są białe ani błyszczące (choć widzieliśmy, że ich ogony mogą odbijać promienie światła!), nie mają też żadnych magicznych mocy. Ich rogi nie są zbyt imponujące, w porównaniu do wspaniałych spiralnych rogów jednorożców. Czasami nawet nie istnieją: niektórzy mają po prostu guzek na czole. Podobnie nie są kojarzone z wolnością, szczęściem czy nieśmiertelnością. ✨

 

Oba gatunki mają jednak podobny charakter. Jednorożce przebywają w stadach, natomiast ryby jednorożce w ławicach. Oba żywią się prawie wyłącznie roślinnością, są zwinne i szybkie. Krótko mówiąc, jeśli masz okazję pływać tam, gdzie żyją, nie przegap ich, ponieważ są to wspaniałe zwierzęta, które musisz zobaczyć w swoim życiu!

Bądź jak ryba jednorożec w wodzie !

Teraz wiesz już nieco więcej o słynnej rybie jednorożcu ! Choć fizycznie nie przypominają jednorożców, są podobne w zachowaniu i sposobie życia. Jeśli widziałeś je już wcześniej, powiedz nam, co myślałeś w sekcji komentarzy!

Warto wiedzieć, że istnieje jeszcze jeden wodny kuzyn jednorożca: Narwal, zwany Jednorożcem Mórz ! Moce ich rogów sprawiają, że pod wieloma względami są bardzo podobne do jednorożców.

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Twój koszyk jest obecnie pusty.

Dlaczego nie spróbować jednego z tych produktów ?

Kontynuuj zakupy